3 dôvody, prečo sú analytici optimistickí ohľadom vývoja ceny Bitcoinu

aká bude cena bitcoinu

Keď kurz Bitcoinu v posledný júlový týždeň klesol o ďalších 8%, kritici začali tvrdiť, že útok na novú najvyššiu úroveň skončila. Čo teda vedie analytikov trhu k tomu, že sú optimistickí napriek minulomesačnom poklese kurzu?

Kurz Bitcoinu sa v auguste opäť dostal nad hranicu $10,000

Najnovší pohyb cien Bitcoinu bol veľmi uspokojivý, pokiaľ nie ste investičný medveď a profitujete z poklesu cien kryptomien. K dnešnému dňu je najvyššie digitálne aktívum na cene 11 700 dolárov a vyzerá to tak, že ide útočiť na nové tohtoročné all time high.

Niektorí obchodníci očakávajú, že sa kurz Bitcoinu vráti na 61,8% a 50% Fibonacciho retracementovej úrovne, čo je tiež blízko CME futures gapu. Je možné, že riešenie problému s CME gapom spôsobí, že bude fungovať ako magnet. Preto sa cena BTC môže priblížiť naspäť k cenovému rozpätiu 8 500 – 7 500 $. 

Väčšina obchodníkov už jednoznačne tvrdí, že Bitcoin sa vymanil zo svojho tohtoročného dna. 

Krátkodobý výhľad je teda býčí. Množstvo analytikov z celého odvetvia naďalej zostáva veľmi pozitívne naladených z hľadiska dlhodobého rastu ceny Bitcoinu. Pozrime sa na niektoré z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú ich názor.

1) Nečinné bitcoinové peňaženky dosiahli novú najvyššiu úroveň

Začiatkom tohto týždňa spoločnosť Coin Metrics vydala správu, v ktorej sa uvádza, že bitcoinová nedotknutá rezerva dosahuje nové maximum na úrovni 21%.

Za posledných päť rokov sa výrazne zvýšil objem nečinného Bitcoinu a mince patriace do tejto kategórie sa držali v tej istej peňaženke v priemere 180 dní až 2 roky. To naznačuje, že Bitcoin sa čoraz viac stáva uchovávateľom hodnoty, a nie prostriedkom výmeny. Dalo by sa predpokladať, že ak cena Bitcoinu bude naďalej rásť, tak sa bude zvyšovať aj počet nečinných bitcoinových peňaženiek.

Tento záver však nepodporujú všetci. Zakladajúci partner spoločnosti Adamant Capital Tuur Demeester sa vyjadril proti tomu: 

“Nie som si istý […] 5 rokov bez žiadneho pohybu na kryptopeňaženke je u Bitcoinu dlhý čas. Podľa môjho názoru je väčšina týchto mincí pravdepodobne stratená.”

Zatiaľ čo Demeester by mohol mať pravdu, podrobnejší pohľad na graf ukazovateľov mincí ukazuje, že počet nedotknutých mincí v časovom rámci 1 800 dní a 1 rok sa v porovnaní s dlhšími obdobiami výrazne zvýšil. Toto zvýšenie je v súlade so zvýšením kurzu Bitcoinu v amerických dolároch.

Daná správa nakoniec ukazuje koreláciu medzi zvýšením ceny Bitcoinov a počtom adries peňaženiek, ktoré uchovávajú digitálne aktívum ako hodnotu. 

2) Z údajov vyplýva, že začiatok rastúceho trednu sa zhoduje s kapituláciou ťažiarov

Odborník na kryptoanalýzy pod menom PlanB tweetoval v sobotu veľmi zaujímavý graf, na ktorom pracoval s ParabolicTrav.

Podľa analytikov, keď vzostup BTC/USD dosiahne svoj vrchol, je k dispozícii obrovské množstvo Bitcoinov za nižšie ceny. Začiatok nového rastového trendu sa teda časovo zhoduje s kapituláciou ťažiarov a cena Bitcoinu má tendenciu stúpať z tohto dna.

Podľa PlanB:

“ V decembri 2011 (4,6 $), v máji 2015 (230 USD) a v decembri 2018 (3 896 USD) sme zaznamenali ťažké dná (kapitulácia ťažby). Cena z týchto spodných hraníc naďalej stúpa až na najvyššiu približne stonásobnú úroveň […] Znamená to možný pokračujúci rast kurzu až na 370 000 USD.”

Zdá sa, že súčasné zmeny ceny Bitcoinu zrkadlovo odrážajú predchádzajúce cykly a od momentu, keď cena vo februári dosiahla svoje dno, toto digitálne aktívum stúplo už o 300%.

cena bitcoinu

3) Ošiaľ pre halvingom Bitcoinu by ho mohol vyniesť opäť k úrovni 20.000 dolárov 

Pred niekoľkými týždňami populárny kryptoanalytik Filb Filb dosiahol rovnaký záver. Je presvedčený, že napriek súčasnej korekcií sa cena Bitcoinov nevráti na svoje najnižšie hodnoty v roku 2019, na úroveň 3 120 USD.

Filb Filb vysvetlil, že:

Ťažiari predávajú pri trhovom dopyte vždy, keď výnosy Bitconu stúpnu nad náklady na ťažbu a očakávam, že „obmedzia svoj predaj“, ako úkon pred polením Bitcoinu, aby vyvolali rast ceny BTC.”

Jednoducho povedané, základné pravidlá ponuky a dopytu určujú cenu Bitcoinu a Filb Filb je presvedčený, že „čo sa stalo v roku 2018 majú na svedomí ťažiari, ktorí svoje bitcoiny predávali za marginálne náklady“.

“Prežili iba najefektívnejší ťažiari, zatiaľ čo ich neefektívni konkurenti boli odstavení,” dodal.

Podobne ako v prípade PlanB a Parabolic Trav sa Filb Filb zhodol, že ťažiari si v súčasnosti držia novo vyťažené Bitcoiny, keďže čakajú na udalosť halvingu Bitcoinu v polovici roka 2020.

Ak je táto analýza správna, mali by sme začať pozorovať ťažiarov, ktorí v blízkej budúcnosti budú predávať menej mincí a cena Bitcoinu bude rásť. Predaj sa potom obnoví, keď sa zníži nákupný tlak.

Pokiaľ ide o budúcnosť ceny Bitcoinu, táto trojica analytikov má za to, že pomer BTC/USD bude sledovať všeobecnú krivku krátkodobej konsolidácie, po ktorej bude nasledovať ošiaľ pre polením Bitcoinu, ktorý môže dostať Bitcoin späť na 20 000 dolárov. 

  • Zdroj: Cointelegraph.com