5 najznámejších skratiek zo sveta kryptomien a ich vysvetlenie

5 najznámejších skratiek zo sveta kryptomien a ich vysvetlenie

Svet kryptomien sa neustále rozrastá a s jeho rozmachom sa čoraz viac spájajú a využívajú aj určité slovné skratky. Každému nemusia byť úplne jasné, preto vám prinášame 5 najznámejších skratiek zo sveta kryptomien aj s vysvetlením.

Skratka FOMO

FOMO je skratka z anglického výrazu „fear of missing out“, čo znamená strach z toho, že niečo zmeškáte. V súvislosti s kryptomenami to znamená stav, kedy hodnota kryptomien a celého trh stúpa a v ľuďoch začnú prevládať emócie.

Ovládne ich strach, že ak neinvestujú, tak im ujde príležitosť zarobiť. Zvyčajne to však vyústi len do toho, že nakúpia, keď je hodnota pomerne vysoko a narazí na strop. Po každom raste však príde korekcia a trh sa obvykle otočí opačným smerom.

Skratka FUD

FUD predstavuje skratku anglických slov „fear, uncertainty, doubt“, čo je v preklade strach, neistota a pochybnosti. Používa sa hlavne vtedy, keď na trhu prevláda neistota a ovplyvňujú ho rôzne regulácie, negatívne správy a hoaxy z médií.

FUD živia najčastejšie média, keď ľuďom poskytujú negatívne a často nepravdivé správy, aby kryptomenám poškodili a znížili ich hodnotu. FUD využívajú hlavne vplyvní ľudia a ako sa neraz ukázalo aj tzv. veľkí hráči a to so zámerom zisku.

Zlaté pravidlo je tak snažiť sa nakupovať čo najlacnejšie, keď je trh po korekcii a klesá a predávať vtedy, keď rastie. Nie vždy trafíte presný strop alebo dno, ale základ je nepodľahnúť emóciám.

Pump and Dump

Pump predstavuje vloženie obrovského kapitálu do určitej kryptomeny, zväčša ide o takú s nízkou kapitalizáciou alebo menej známu, čo následne spôsobí veľký nárast hodnoty. Dump znamená opak a to veľký prepad, teda výber veľkého kapitálu z určitej kryptomeny.

Veľký nárast hodnoty priláka laikov a bežných ľudí, v ktorých to vyvolá efekt FOMO a začnú investovať. Zväčša však zarobia len iniciátori pumpy, ktorí svoje kryptomeny na vrchole predajú a spôsobia následný dump a ostatní ľudia zostanú v strate.

Pump and Dump dokážu vyvolať investori s obrovským kapitálom, vďaka ktorému vedia manipulovať trh a správanie trhu. Ľudia v závale emócii nakúpia draho a predajú lacno, čo je voda na mlyn a zisk pre tzv. veľkých hráčov.

oplati_sa_kupit_bitcoin

Skratka HODL

Skratka HODL vychádza z anglického slova hold, čo znamená držať. Prvýkrát s ňou prišiel v roku 2013 užívateľ na sociálnej sieti Reddit, ako preklep slova hold. Bolo to tesne po veľkom páde ceny Bitcoinu a z gramaticky chybného slovného spojenia „i am hodling“ sa stal hit, ktorý sa ako slang dlhodobého držania kryptomeny používa do dnes.

Hodler je ten, kto nakúpi kryptomeny a dlhodobo ich drží, pretože verí, že hodnota časom porastie.

Možnosti ako zarobiť investovaním do kryptomienMožnosti ako zarobiť investovaním do kryptomien

Rezistencia a Support

Rezistencia predstavuje bod, kedy nárast hodnoty kryptomeny narazí na tzv. strop. V praxi to znamená, že ľudia už začnú predávať a vyberať zisky, takže odlev peňazí presiahne prílev a kryptomena už logicky neporastie, práve naopak začne klesať.

Support predstavuje opak rezistencie, čiže bod, keď hodnota kryptomeny klesne na takú cenu, ktorá je pre investorov výhodná na nákup a začnú investovať. Do kryptomeny sa tak naleje viac peňazí, ako sa vyberie a tak môže znova stúpať až k hranici supportu, prípadne ju posunúť ďalej.

Na záver si predstavíme najobľúbenejšiu frázu používanú v krypto svete, ktorú by chcel zažiť každý investor a to je „to the moon“.

V preklade to znamená až na mesiac a predstavuje to cenu kryptomeny, ktorá má potenciál niekoľkonásobne vystúpať na svojej hodnote a tak dokonale zhodnotiť investíciu.

5 vecí, ktoré by mal pred nákupom Bitcoinu vedieť každý (nielen) nováčik5 vecí, ktoré by mal pred nákupom Bitcoinu vedieť každý