5 vecí, ktoré by mal pred nákupom Bitcoinu vedieť každý (nielen) nováčik

pred nákupom Bitcoinu

Bitcoin zažil svoj zatiaľ najväčší ošiaľ koncom roka 2017. Prudký rast ceny vtedy vyvolal v ľuďoch strach z omeškania a ľudia investovali aj bez uváženia. Niektorým sa to oplatilo, no niektorí pohoreli.

Rok 2018 bol oproti predošlému roku kritický a kryptomeny dosiahli svoje ročné minimá. Bitcoin však ukázal svoju silu a v roku 2019 začal novú rally.

Pre ľudí, ktorí nekúpili Bitcoin v roku 2018 je súčasná situácia v roku 2020 výhodná príležitosť, ako vstúpiť do sveta kryptomien. Vlak výhodného investovania do Bitcoinu ešte neodišiel.

Všeobecne existuje 5 akceptovaných etáp zavedenia novej technológie:

  • 1. inovátori,
  • 2. prví používatelia,
  • 3. skorá väčšina,
  • 4. neskorá väčšina,
  • 5. oneskorenci.

Adaptácia kryptomien vstúpila v roku 2017 do 3. etapy skorej väčšiny používateľov a stále v nej je.

Nielen pre nováčikov je však svet kryptomien, Bitcoinu a blockchainu komplikovaný. Pred prvým nákupom Bitcoinu by ste mali vedieť týchto 5 dôležitých vecí:

o kryptomenách

1. Každý renomovaný online predajca kryptomien si najprv overí vašu totožnosť 

Predajcovia kryptomien ako je Coinmama, ktorá ponúka nákup Bitcoinu cez kreditnú kartu nie je banka. No napriek tomu poskytuje finančné služby a preto potrebuje overiť totožnosť nakupujúceho.

Potrebuje totiž dôkaz, že nejde o podvod a kupujúci je reálne ten, za koho sa vydáva. Overenie totožnosti nie je žiadna novinka. Keď si v banke otvárate účet, pravdepodobne to robíte osobne. Banka si tiež vyžaduje overenie totožnosti a ako prvé od vás opýtajú občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti.

Vyžiadanie od používateľov, aby preukázali svoju totožnosť pomáha nie len predajcom a burzám, ale aj samotným používateľom. Burzy chránia seba pred nelegálnou činnosťou ako je pranie špinavých peňazí. Používatelia sa zase nemusia báť, že by niekto operoval v ich mene.

Cieľ overenia totožnosti je všeobecne minimalizovať dopad nelegálnej činnosti. Overenie totožnosti je jednoduché, pretože prebieha online. Stačí odfotiť a naskenovať fotografiu podľa požiadaviek daného predajcu.

Napr. predajcovi Coinmama stačí, ak sa odfotíte spolu s vašim občianskym preukazom alebo pasom. Samotný doklad by mohol byť ukradnutý, preto pristupujú na takého šikovné riešenie.

NÁVOD: Ako kúpiť BitcoinAko kúpiť Bitcoin

2. Potrebujete kryptomenovú peňaženku

Ľudia si často neuvedomujú, že zakúpenú kryptomenu je potrebné niekde uložiť. FIAT menu máme uloženú na bankovom účte alebo v peňaženke. Kryptomeny sú však virtuálne a navyše decentralizované, takže ich úschova je len na vás.

Našťastie existujú peňaženky vytvorené presne pre uloženie kryptomien. Delia sa na 2 druhy a to softvérové, ktoré sú väčšinou zadarmo. A tiež na hardvérové, kde ide o fyzické zariadenie, ktoré si potrebujete kúpiť.

Po vytvorení alebo zakúpení peňaženky vám bude vygenerovaná adresa peňaženky. Získate aj súkromný kľúč, ktorý vám umožní prístup k vašej peňaženke.

Každá kryptomena má svoj vlastný blockchain, teda technológiou na základe ktorej existuje. To znamená, že každá kryptomena má iný formát kryptomenovej peňaženky. Adresa vašej Bitcoinovej peňaženky bude teda iná, ako vašej Litecoinovej peňaženky. A to aj napriek tomu, že vlastníte v jednej peňaženke viacero druhov kryptomien.

Peňaženku si vyberajte opatrne. Softvérové peňaženky sú jednoduché na používanie, no bývajú častejšie hacknuté. Prevádzkujú ich totiž tretie strany a peňaženku nemáte pod kontrolou výhradne vy. Hardvérové peňaženky sú najbezpečnejšie, pretože k ním máte prístup len vy.

Pred kúpou kryptomeny si vždy najprv zabezpečte vhodnú kryptomenovú peňaženku.

Vybrať vhodnú krypto peňaženkunajlepšie krypto peňaženky

3. Bez vašich súkromných kľúčov nemáte nič

Vyššie sme spomenuli súkromný kľúč, no čo to reálne znamená? Súkromný kľúč je heslo k vašej kryptomenovej peňaženke. Je to veľmi dlhý rad čísel a písmen, ktorý je priradený presne k danej peňaženke. Tento kľúč potrebujete vždy, keď chcete odoslať vašu kryptomenu alebo ju predať.

Narozdiel do bánk, kde si heslo generujete sami, čo samo o sebe nie je bezpečné. Váš súkromný kľúč je vygenerovaný automaticky a nedá sa resetovať, keď ho stratíte. To je jeden z dôvodov, prečo je blockchain nepreniknuteľný.

Internet je plný príbehov, kde ľudia stratili svoj súkromný kľúč a prišli tak o svoje prostriedky.

Decentralizácia kryptomien je dvojsečná zbraň. Technológia Blockchain zaručuje maximálnu bezpečnosť, no zároveň vám dáva plnú zodpovednosť za vaše prostriedky.

Svoje súkromné kľúče by ste teda mali mať uložené niekde na bezpečnom fyzickom mieste, kde ich nestratíte a viete o nich len vy. Ak ma niekto prístup k vašim súkromným kľúčom, má prístup k vašim kryptomenám. Nedávajte ich nikomu a rozhodne si ich neukladajte na internete.

4. Kryptomeny nie sú len Bitcoin

Väčšina ľudí si pod pojmom kryptomeny vybaví automaticky Bitcoin. V skutočnosti existuje viac než 2000 kryptomien, prezývaných altcoiny. Niektoré sú len forky, teda oddelené kryptomeny od ich pôvodnej kryptomeny.

Niektoré sú nereálne projekty a tzv. ponziho schémy, ktoré nestoja za pozornosť. Niektoré sú však top hodnotené altcoiny, ktoré stoja za pozornosť.

Kryptomeny ako Ethereum, Litecoin, Ripple sú cenovo dostupnejšie ako Bitcoin. Aj keď nemajú takú trhovú kapitalizáciu ako Bitcoin, ponúkajú veľmi dobrú alternatívu pre vstup do investičného sveta kryptomien.

Predajca kryptomien, ako práve Coinmama umožňuje nákup týchto altcoinov jednoducho prostredníctvom kreditnej karty.

Stojí za to rozdeliť svoje portfólio aj na altcoiny, ktoré často ponúkajú lepšie zhodnotenie, ako samotný Bitcoin.

5. Nákup Bitcoinu nie je zložitý

Od vytvorenia Bitcoinu prešla dlhá cesta. Spočiatku bol nákup Bitcoinu komplikovaný. No dnes existuje mnoho spôsobov, ako to zvládnete v priebehu pár sekúnd. Bitcoin si môžete kúpiť vo fyzickom Bitcoinovom automate, ktorý je takmer v každom väčšom meste na svete.

No najľahšia možnosť, ako si kúpiť Bitcoin je pomocou kreditnej karty. Po tom, čo si založíte kryptomenovú peňaženku sa nákup Bitcoinu ničím nelíši od bežného nakupovanie cez internet.

Coinmama umožňuje ľuďom nakupovať Bitcoin pomocou kreditnej karty už od výšky 50$. Stačí sa zaregistrovať, overiť účet a môžete nakupovať.

Kúpiť Bitcoin pomocou kreditnej kartykúpiť Bitcoin