Aká budúcnosť čaká Bitcoin z hľadiska využitia

Aká budúcnosť čaká Bitcoin z hľadiska využitia

Prvotnou myšlienkou vytvorenia Bitcoinu, bolo poskytnúť ľudom alternatívny platobný systém, ktorý nepotrebuje centrálnu autoritu. To znamená bez tretích strán a sprostredkovateľov, pretože ten, kto kontroluje tok peňazí (banky, vlády), kontroluje aj samotné peniaze a teda aj ľudí.

Bitcoin mal priniesť pokrok v platobnom systéme a oslobodiť ľudí od závislosti sprostredkovateľov. Priniesol však ďaleko viac a to revolučnú technológiu Blockchain, ktorá má svetový potenciál využitia.

Pod blockchain nespadajú žiadne špekulácie ani regulácie a tak je jeho budúcnosť viac než jasná. V prípade budúcnosti Bitcoinu a ostatných kryptomien je ale otázne, ktoré z nich dokážu prežiť a uchytiť sa aj pre globálne využitie.

Volatilita, mediálne správy a štátne regulácie sú vo svete kryptomien takmer na dennej báze, čo značí to, že sa postupne oddelia využiteľné kryptomeny od tých, ktoré sú umelo nafúknuté a do budúcna sa ich uchytí len hŕstka.

Bitcoin je však prvou a kapitalizáciou najväčšou kryptomenou, čo mu dáva veľmi dobré šance. Cena Bitcoinu záleží len od ľudí, ich záujmu, investovania a využívania. Čím viac ľudí bitcoin vlastní a využíva, tým menej mu môžu regulácie uškodiť.

Aká budúcnosť čaká Bitcoin?

Z počiatku bol Bitcoin výborným prostriedkom pre digitálne platby, no čoraz väčším záujmom ľudí sa spomaľovali transakcie a zvyšovali poplatky. Aj preto sa momentálne bitcoin neoplatí využívať pre bežné platby, ale skôr ako investícia pre zhodnotenie peňazí.

Jedným z najväčších súčasných problémov Bitcoinu sú jeho malé bloky, do ktorých sa zapisujú transakcie a tie trvajú zbytočne dlho. Aby ťažiari overili transakcie čo najskôr a aby sa im to oplatilo, sú im ponúkané vysoké transakčné poplatky, ktoré neocenia používatelia. 

Nárastom záujmu ľudí a väčšou globalizáciou tak prichádza bitcoin o prvotnú výhodu okamžitých a lacných prevodov.

Ako každá svetová technológia, aj Bitcoin potrebuje čas na prípravu, pokiaľ bude schopný fungovať ako platobná metóda na každodennej báze. Základná zmena musí prísť v poplatkoch a rýchlosti transakcii.

Riešením môže byť lightning network, kde by v prípade úspechu klesli poplatky a čas potvrdenia transakcií na minimum. Nie je tak vylúčené, že bitcoinom budeme čoskoro môcť platiť za každodenné bežné veci.

Káva za bitcoiny nie je vôbec hudbou budúcnosti a dokonca to tak už niekde vo svete funguje.

Potenciál nového platenia

Tak ako sa euro delí na 100 centov, aj Bitcoin je deliteľný na 100 miliónov satoshi, čo mu vďaka svojej zameniteľnosti a prenosnosti dáva obrovskú výhodu.

Potenciál využitia nasvedčuje aj to, že ide o digitálnu menu, ktorú nelimitujú žiadne podmienky. Jednoducho sa pomocou internetu dostanete k svojej peňaženke všade.

Sám finančný riaditeľ Paypalu John Rainey povedal, že bitcoin čaká obrovská budúcnosť, na ktorú si však musíme ešte chvíľu počkať.

V súčasnosti Bitcoin aj napriek svojej volativite, ponúka jednu z najlepších možnosti úschovy a zhodnotenia peňazí, pretože z dlhodobého hľadiska rastie záujem ľudí aj cena.

V prospech Bitcoinu hrá aj to, že nové generácie vnímajú technológie a ich pokroky inak, ako tie staršie a nemajú problém s adaptáciou. Až 90% miléniálov vyrastá v technologickej dobe a nedôveruje bankám tak, ako ľudia kedysi. Svet sa digitalizuje a preto je čoraz dôležitejšia digitálna dôvera, ktorú Bitcoin kvôli svojej transparentnosti ponúka.

Nie je možné predpovedať úplne presnú budúcnosť, no Bitcoin sa neustále vyvíja a stále je len v začiatkoch, takže v budúcnosti môže nahradiť súčasné peniaze.