Štyridsaťosemtisíc dolárov. Túto hranicu prekonal minulý týždeň Bitcoin a dostal sa tým na nové historické maximum. Stalo sa tak po tom, čo spoločnosť Mastercard oznámila, že ešte v tomto roku umožní obchodníkom prijímať platby v Bitcoin.
O túto kryptomenu sa však vo veľkom zaujíma napríklad aj Elon Musk, zakladateľ spoločností SpaceX a Tesla. Tá nedávno oznámila, že investovala 1,5 miliardy dolárov voľných prostriedkov práve do Bitcoinu.
Ešte predtým však kalifornská automobilka uviedla, že začne Bitcoin v najbližšej dobe prijímať aj ako jednu z foriem platieb za svoje automobily a ďalšie produkty. Jasne tak dala svetu najavo, že Bitcoinu, poťažmo kryptomenám, verí.
„Nemožno podceňovať Muskov vplyv a dosah a keď osoba jeho formátu urobí takýto krok a investuje nemalú časť do Bitcoinu, je len logické, že to nezostane bez odozvy. Ja osobne kryptomeny považujem za zmysluplné, je u nich ale potrebné počítať s vysokou volatilitou, “
hovorí Jaroslav Brychta, hlavný analytik brokerskej spoločnosti XTB.

Ten zároveň dodáva, že to sú práve kryptomeny, ktorými možno v dnešnej dobe diverzifikovať svoje portfólio.
„Diverzifikácia portfólia poslednou dobou nie je vôbec jednoduchá. Dlhopisy už portfólio pred ďalšou krízou na súčasných cenách budú chrániť len ťažko. Zostáva preto napríklad zlato alebo iné, trochu exotické, stratégie. Najviac asymetrickým obchodom tak možno budú práve kryptomeny. Menová a fiškálna politika sa totiž začína vymykať kontrole, a z tejto situácie kryptomeny môžu naďalej ťažiť, “
hovorí Brychta.
Na Bitcoin začínajú reagovať aj politici
Jeho veľkým propagátorom je starosta Miami Francis X. Suarez. Ten napríklad navrhol, aby mohlo mesto v Bitcoine vyberať dane a mestské poplatky, prípadne s nimi vyplácať mzdu alebo jej časť.
Podpora Bitcoin potom zaznieva aj z vyšších politických kresiel a podporuje ho aj federálna senátorka Cinthia Lummis. To všetko naznačuje, že je Bitcoin na veľmi dobrej ceste stať sa novým štandardom.
Svet kryptomien však začínajú dobývať aj ostatné meny, nazývané altcoiny ako alternatívy Bitcoinu. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad Litecoin, Ethereum, Ripple a Dash.
„Trh s kryptomenami sa neustále rozrastá a teraz ich je na trhu niečo vyše deväťsto. Tie spomínané vyššie však patria medzi tie aktuálne najdôležitejšie a najpopulárnejšia, “
vysvetľuje Brychta.

Zvláštne postavenie na trhu má z kryptomien aktuálne Litecoin. Ten je po Bitcoine najstaršia kryptomena a vyniká svojou stálosťou. Je taktiež nazývam striebrom sveta kryptomien.
„Litecoin funguje od roku 2011 a dlhodobo sa drží medzi najrozšírenejšími virtuálnymi menami. Cena Litecoinu sa aktuálne pohybuje okolo 185 dolárov a rovnako ako u Bitcoinu aj tu odborníci predpovedajú jeho nárast. Jeho ďalšou výhodou sú aj nižšie transakčné poplatky a veľa ľudí ich tak využíva k premiestňovaniu svojho virtuálneho majetku. Litecoin navyše nie je v slovenských vodách neznámy. Pred tromi rokmi ho napríklad začal ako platobnú metódu uznávať aj internetový obchod Alza, je možné ho nakúpiť v bankomatoch na desiatkach miest po Slovenskej republike a stáva sa aj čím ďalej viac populárnou variantou obchodu s kryptomenami, “
uzatvára Jaroslav Brychta za spoločnosť XTB.