Bitcoinová adresa

Bitcoinová adresa

Bitcoinová adresa (alebo jednoducho adresa), je identifikátor pozostávajúci z 26 – 35 alfanumerických znakov, začínajúcich číslom 1 alebo 3. Tie reprezentujú možnú destináciu pre bitcoinovú platbu.

Adresy môžu byť generované bez akýchkoľvek poplatkov každým užívateľom bitcoinu. Napríklad základ bitcoinu funguje tak, že klikneme na „novú adresu“ a tá nám bude vygenerovaná. Tiež je možné dostať bitcoinovú adresu používaním účtu na burze alebo je zahrnutá v službách online peňaženky.

[AdSense-A]

Súčasne sú dva základné adresové formáty, ktoré sa používajú:

1. Bežný P2PKH, ktorá začína číslom 1, napríklad 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2;

2. Novší P2SH typ, začínajúci číslom 3, napríklad 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy.

Bitcoinová adresa má používateľský token

Podobne ako na e-mailovú adresu môžete poslať bitcoiny akejkoľvek osobe, ak máte jej adresu. Avšak na rozdiel od mailu, ľudia majú viacero rozličných bitcoinových adries a dokonca jedinečnú adresu pre každú transakciu. Väčšina bitcoinových softvérov a stránok užívateľovi pomôže s vytváraním novej adresy každý raz, keď zadá pokyn alebo odošle platbu.

Adresy môžu byť vytvorené offline

Adresy môžu vzniknúť aj bez pomoci internetového pripojenia a nepožadujú registráciu alebo spojenie prostredníctvom bitcoinovej siete. Je možné vytvoriť viacero skupín online adries využitím tých nástrojov, ktoré ponúka softvér. Generovanie skupín adries vo viacerých scenároch, napríklad ako stránky e-commerce, kde je unikátna vopred vygenerovaná stratégia, sú rozdelené medzi užívateľov, ktorí si zvolia možnosť „zaplatiť bitcoinom.“

Novšie HD peňaženky môžu vygenerovať „zasadený“ token, ktorý môže byť využívaný na povolenie nedôveryhodných systémov (ako webové servre) na to, aby vygeneroval nelimitovaný počet adries so schopnosťou minúť prijaté bitcoiny.

Adresy sú presné a citlivé na veľkosť

Bitcoinové adresy sú citlivé na veľkosť. Adresy môžu byť kopírované a vložené všade, kde to počítač umožní. Ak sme bitcoinovú adresu prepísali ručne a všetky jej znaky nie sú správne, nesprávna adresa bude pravdepodobne bitcoinovým softvérom zamietnutá. V tom prípade si ju musíte skontrolovať a opätovne prepísať. Pravdepodobnosť, že bude akceptovaná zlá adresa, je 1 : 232, resp. 1 ku 4,29 mld.

Vylepšenie prijatia pomocou adresy

Väčšina bitcoinových peňaženiek má funkciu potvrdenia správou, aby osoba, ktorá chce prijať zdroje, odsúhlasila túto transakciu. Môže to byť použité napríklad na dokončenie 

kryptografickej cesty na prijatie platby. Niektoré servery sú založené na schopnosti poskytnúť špecifickú adresu iba na autentifikáciu. V tomto prípade adresa však nebude používaná na bitcoinové transakcie. Keď sa do tejto služby prihlásite, potvrdzujete, že ste tá istá osoba, ktorej adresa bola vyplnená.

Je dôležité poznamenať, že podpisy zlepšujú spôsob prijatia prostriedkov na ňu. Ak by sme tieto adresy nemali, nemohli by ste potvrdiť, že ste odosielateľom zdrojov. Súčasné adresy na SMS-kové podpisy sú kompatibilné s „verziou 0“ (začínajúce číslom 1).

Validácia adresy

Ak chcete používať platnú bitcoinovú adresu, odporúčame použiť rovnakú metódu, ako odporúčame na tomto odkaze (https://bitcointalk.org/index.php?topic=1026.0) radšej ako spočítať všetky jej znaky alebo skontrolovať, či adresa začína číslom 1 alebo číslom 3. Platnosť adresy by mala byť tiež založená na spôsobe open source kóde vo viacerých jazykoch a tiež s nástrojom online validácie.

Skupinové podpisovanie adries

Adresy môžu byť zostavené tak, aby požadovali kombináciu zložených súkromných kľúčov. Odkedy majú nové charakteristiky, začínajú číslom 3 a nie číslom 1. V tomto prípade si môžeme myslieť, že je to ekvivalent na to, aby sme rozoznali dve rôzne strany „zaplať platbu a niekto iný ju dostane.“ Nie je to tak. Obe strany však musia potvrdiť pohyb zdrojov medzi nimi.

Súčasná potreba (počet potrebných súkromných alebo korešpondujúcich verejných kľúčov) musí byť konštruovaná tak, aby vedela splniť požiadavky osoby, ktorá adresu potrebuje. Ak je už jedna vytvorená, požiadavka nemôže byť zmenená generovaním novej adresy.

bitcoin

Čo tvorí adresu

Najviac bitcoinových adries pozostáva z 34 znakov. Pozostáva z veľkých a malých náhodných písmen s výnimkou O, I, l a čísla 0, pretože tieto sú často zameniteľné. Niektoré adresy môžu pozostávať z menej ako 34 znakov (napríklad 26) a aj tak sú platné.

Značné percento bitcoinových adries má tiež 33 znakov a niektoré adresy môžu byť ešte kratšie. Každá bitcoinová adresa musí obsahovať aspoň 1 číslo. Tieto adresy sú kratšie práve kvôli nulám, ktoré nemôžu obsahovať.

Niektoré znaky v bitcoinovej adrese sú používané na súčet typografických chýb. Platba je následne zamietnutá. Tento súčet dovoľuje bitcoinovému softvéru uznať 33 znakov (alebo menej), ale neuznáva adresu, pokiaľ jej chýbajú niektoré znaky.

Testnet

Bitcoinové adresy sú generované v bitcoinovom Testnete v rôznych verziách a tiež s rôznym prefixom.

kryptomena BTC

Nesprávne koncepcie

1. Opätovné použitie adresy adresy nie sú určené na to, aby boli použité viac ako jedenkrát. A ak budú, môžu vzniknúť problémy. Prečítajte si preto dobre detaily o tom, ako by mali byť adresy používané.

2. Bilancia na adrese adresy nie sú to isté ako peňaženky, účty alebo zostatky. Iba prijímajú zdroje a vždy neposielate prostriedky iba z nich. Rôzne mätúce služby a softvéry zobrazujú stav bitcoinov na určitej adrese, odpočet bitcoinov je zobrazovaný na adrese, s ktorou transakcia vôbec nesúvisí. Ale toto číslo nemá význam toto číslo nezobrazuje adresu prijímateľa a už vôbec nie prípadné prijaté bitcoiny.

Napríklad strata z takéhoto nepochopenia nastáva vtedy, keď ľudia vidia, že na ich adrese sú uložené 3 bitcoiny. Ak minú 0,5 bitcoinu, veria, že na nej ostane 2,5 bitcoinov – avšak ostáva tam nula. Zvyšných 2,5 bitcoinov sa posiela na adresu, ktorá nie je zálohovaná a tým pádom sa tieto mince stratia. Toto sa niekedy stáva v prípade užívateľov paper walletov (https://en.bitcoin.it/wiki/Paper_wallet).

Z“ adries

Bitcoinové transakcie nemajú žiaden pôvod, zdroj a ani nepochádzajú zo žiadnych adries. Pozrite si s tým súvisiaci článok (https://en.bitcoin.it/wiki/From_address).

KÚPIŤ BITCOIN