Blockchain má rovnako veľký potenciál, ako kryptomeny

Blockchain má rovnako veľký potenciál, ako kryptomeny

Bitcoin so sebou priniesol technológiu Blockchain, na ktorej funguje, rovnako ako všetky kryptomeny. Blockchainu sa však nedostáva toľko pozornosti ako samotným kryptomenám. Ostáva mierne v pozadí.

No práve Blockchain má v súčasnosti lepšie a reálnejšie vyhliadky na globálnu adaptáciu a využitie, ako kryptomeny.

Čo je to blokchain?

Blockchain je v skratke chronologická databáza reťazí a blokov, ktorá je decentralizovaná, čím redukuje potrebu sprostredkovateľa.

Každý blok v blockchaine obsahuje určitý počet dátových súborov alebo transakcií, ktoré odkazujú na predchádzajúci blok. Bloky reťazca blockchainu už nemôžu byť spätne odstránené alebo upravené, čo zaručuje transparentnosť.

Blockchain predstavuje bezpečnú sieť, pretože každá transakcia alebo presun údajov musí dosiahnuť zhodu, teda konsenzus celej siete. Zároveň je kópia blockchainu uložená u každého účastníka siete, preto ho nejde vymazať, resp. zničiť.

Využitie Blockchainu v reálnom svete

Blockchain umožňuje vytvárať internetové aplikácie, ktoré môžu fungovať decentralizovane a nahradiť tak tie súčasné centralizované.

V reálnom využití to môže byť krok vpred ako minimalizovať transakčné poplatky, zrýchliť čas vybavenia a zvýšiť bezpečnosť. Keďže má blockchain otvorený zdrojový kód, kde je možné vidieť transakcie, je transparentný. Takto vylepšuje starý model, ktorý je často zdĺhavý a ľahko manipulovateľný.

Využitie teda nachádza v obchodovaní a finančnom sektore, ale aj v ochrane bezpečnosti súkromia a uchovávania údajov pre rôzne databázy ako je napr. kataster.

V oblasti kryptomien je najvyužívanejší Ethereum Blockchain, na ktorom vzniká množstvo decentralizovaných aplikácií,  najčastejšie formou ICO.

Väčšina veľkých firiem zvažuje vlastný Blockchain

Štatisticky sa už viac ako polovica veľkých spoločností zaujíma o Blockchain a jeho prípadnú implementáciu. Najmä finančné a technologické firmy investujú minimálne do vzdelania o Blockchaine, pretože je pre tieto segmenty najprínosnejší.

Rovnako dôležitá je aj konkurenčná výhoda. V prípade, že sa Blockchain globálne uchytí a niektoré firmy nezareagujú včas, môže to pre nich byť deštrukčné.

Najviac firiem, ktoré sa zaujímajú o Blockchain pochádza z USA a Číny. Zrejme najväčším zástancom je technologický gigant IBM.

IBM pracuje na vývoji vlastného Blockchainu, ktorý by mal podporovať Cloudové úložisko, aby bolo bezpečné a rýchle a nenapadnuteľné.

Z veľkých “hráčov” sa Blockchainom zaoberá aj Microsoft, Bank of America alebo Alibaba. Je jasné, že tí ktorí budú medzi prvými získajú značnú konkurenčnú výhodu.

Záver

Blockchain má síce jednu nevýhodu a to je jeho energetická náročnosť, pretože funguje na všetkých zúčastnených zariadeniach. Výhody sú však ďaleko väčšie.

Budúcnosť kryptomien ako platidla ovplyvňujú regulátori. No blockchain môže byť technológiou budúcnosti. Využijú ho nie len firmy, ale aj štát.

Blockchain pomôže finančnej transparentnosti a rýchlosti spracovania transakcií s minimálnymi poplatkami. Využitie však nájde aj v zálohovaní dát, ich prenášaní, bezpečnosti a dohľadávaní.

Potenciál Blockchainu je teda obrovský.