Všetko, čo by ste mali vedieť pred investovaním do Bitcoinu

Všetko, čo by ste mali vedieť pred investovaním do Bitcoinu

Dnes je už celý svet na internete a aj budúcnosť peňazí by mali byť práve digitálne platidlá, ako je Bitcoin. Je to prvá a trhovo najväčšia kryptomena, ktorá je bezpečná, globálna a transparentná, preto má obrovský potenciál zastúpiť FIAT peniaze.

Celá technológia je však stále len v začiatkoch. Kvôli svojim pomerne vysokým transakčným poplatkom a rýchlosti spracovania transakcii, bitcoin zatiaľ nie je najvhodnejším prostriedkom, pre bežné platenie.

Aj napriek tomu predstavuje veľmi zaujímavú a perspektívnu investičnú príležitosť.

Čo potrebujete vedieť pred investovaním do Bitcoinu?

Ako vraví Warren Buffett: „Neinvestuje do niečoho, čomu sa nerozumiete.“

Ako prvý krok, by ste si mali naštudovať a pochopiť úplné základy ako to, čo je blockchain, kryptomena a samotný bitcoin. Investuje len vtedy, ak bitcoinu veríte a nie len preto, že vám to niekto odporučil. Ako každá investícia aj bitcoin so sebou prináša riziká.

Bitcoin má len takú hodnotu, akú mu ju priradia ľudia. Keďže je počet bitcoinov v obehu obmedzený, jeho rastie so záujmom ľudí. Čím viac ľudí ho používa a obchoduje s ním, alebo doň investuje, tým viac rastie jeho cena.

Bitcoin, ako aj všetky kryptomeny sú veľmi volatívne a ich ceny dokážu kolísať vo veľkých percentách. Cenu ovplyvňujú aj rôzne regulácie, média a veľké prílevy alebo odlevy peňazí. Aj napriek tomu má však bitcoin z dlhodobého hľadiska potenciál rastu.

Volativitu môžete využiť

Volativitu môžete využiť pri obchodovaní, kde je princíp zarobiť na výkyve cien. Nakupujete keď trh padá a predávate keď rastie. Nezabúdajte ale na to, že pri obchodovaní treba byť informovaný dvojnásobne.

Samotné obchodovanie je ďaleko náročnejšie ako to vyzerá, pretože ak niekto zarába, niekto musí zároveň stratiť. Čím skôr sa dostanete k adekvátnym informáciám, tým skôr môžete zareagovať na zmenu trhu a naskočiť na vlnu.

Odporúča sa neustále sledovať novinky, analýzy, grafy a pripravované forky. Obchodovanie nesie väčšie riziko ako dlhodobé investovanie, no aj riziko sa dá neustálym vzdelávaním zmenšovať.

V takomto prípade vám odporúčame sledovať minimálne základné web stránky, ktoré sledujú aktuálne ceny, objemy nákupu a predaja atď., ako sú Coinmarketcap, Cryptocompare a Bitcoinwisdom.

Kde kúpiť Bitcoin?

Bitcoiny kúpite najjednoduchšie kartou alebo na burze, prípadne lokálne prostredníctvom osobného stretnutia. Celý proces je jednoduchý, potrebujete len bitcoinovú peňaženku, kde si bitcoiny uložíte.

V žiadnom prípade nenechávajte svoje bitcoiny na burze, ktorá nie je najbezpečnejšia, ale odošlite si ich na svoju peňaženku. Najlepšia bezplatná digitálna peňaženka pre bitcoin je Blockchain.

Kedy nakupovať Bitcoiny

Bitcoin je deliteľný na 100 miliónov satoshi, takže nemusíte kupovať celý bitcoin. Najlepšia možnosť ako investovať, je nakupovať bitcoiny pravidelne, aj v menších čiastkach.

Kupujte po korekciách a keď trh klesá, pretože takto bude priemerná kúpna cena nižšia, ako keď nakúpite jednorázovo.

Ako zabezpečiť Bitcoiny

Keďže je Bitcoin digitálne platidlo, ak ho nemáte dostatočne zabezpečený, vystavujete sa riziku, že vám ho nejaký hacker nenávratne ukradne. Bitcoin je ako platidlo bezpečný, no vaše vlastné bitcoiny sú len tak bezpečné, ako ich máte zabezpečené.

Pri menších investovaných čiastkach postačí bezplatná softvérová peňaženka blockchain, avšak pri vyšších sumách rozhodne zvážte kúpu hardvérovej peňaženky, ktorá ponúka najvyššiu ochranu. Najlepšia hardvérová peňaženka pre bitcoin je Trezor, no existuje aj lacnejšia alternatíva a to Ledger Nano.

Akým investorom ste vy?

Všeobecne môžeme investorov rozdeliť do 2 druhov.  Na tých, ktorí Bitcoinu veria a vidia v ňom využitie a uvedomujú si, že s väčším záujmom ľudí a globálnou adaptáciou porastie aj jeho cena. Druhá skupina ľudí sú tí, ktorí vidia Bitcoin, len ako možnosť rýchleho zárobku. Pre druhú skupinu ľudí môže byť výhodnejšie, aj keď riskantnejšie obchodovanie.

Ak chápete skutočnú hodnotu bitcoinu a veríte samotnej myšlienke, nie je dôvod prečo nenaskočiť na vlak investovania. Investujte však len peniaze, ktoré ste ochotní stratiť, investuje dlhodobo a riaďte sa vlastnou hlavou. Nenechajte vaše emócie ovládať vaše rozhodnutia hlavne, ak veríte, že záujem ľudí a cena bitcoinu dlhodobo porastie.

Trh je ešte stále malý a na začiatku a ani zďaleka sa nemôže rovnať trhu akcií a dlhopisov, preto nie je neskoro, no budúcnosť nevie predpovedať nikto.