Čo je to Airdrop, alebo ako získať kryptomeny zadarmo

Čo je to Airdrop, alebo ako získať kryptomeny zadarmo

Popularita airdropov rastie a to nie len zo strany bežných účastníkov, ale aj samotných tvorcov. Airdrop predstavuje možnosť, ako sa môže novovzniknutý kryptomenový projekt zviditeľniť a získať nových fanúšikov alebo investorov.

Veľká väčšina nových kryptomien vzniká formou ICO, teda kolektívnym financovaním projektu pre jeho ďalší vývoj a fungovanie, kde získa investor výmenou za svoje prostriedky určitý počet mincí alebo tokenov danej kryptomeny.

Airdrop tak slúži ako forma reklamy, ktorej cieľom je zvýšiť samotné povedomie a prilákať nových investorov a to výmenou za menšie množstvo danej kryptomeny.

Základné rozdelenie Airdrop-ov

Airdropy môžeme rozdeliť na niekoľko druhov a to na klasický, kryptomenový a hard fork.

Najpoužívanejší a najznámejší je klasický airdrop, vedený formou sociálnych sietí. Ten funguje tak, že každý účastník musí splniť určité podmienky tvorcov airdropu, aby dostal odmenu vo vopred určenom množstve danej kryptomeny. Najčastejšie ide o šírenie informácii o kryptomene zdieľaním na sociálnych sieťach, alebo pridaním sa do telegramovej skupiny.

Účastníkovi sa pripíše odmena až po tom, ako úspešne prebehne ICO a následne si môže mince alebo tokeny zameniť na burze, prípadne ich držať a čakať, kým stúpne ich hodnota.

Kryptomenový airdrop slúži držiteľom určitej kryptomeny, prevažne ide o Bitcoin alebo Ethereum. V tomto prípade je základ disponovať danou kryptomenou a mať ju v peňaženke v oznámený dátum airdropu. Účastník tak dostane určité mince novej kryptomeny.

Treťou možnosťou airdropu je hard fork, čo predstavuje rozdelenie samotného blockchainu na dva samostatné blockchainy. Vtedy získa majiteľ danej kryptomeny k pôvodným minciam aj nové v rovnakom počte.

Oplatí sa zúčastňovať airdropov?

Airdropov je mnoho a nie každý je úspešný. Niektoré dokonca ani nedokončia ICO, keďže nezískajú dostatočný záujem ľudí a nepodarí sa im tak vyzbierať potrebné financie .

Airdropy sú však zadarmo a môže sa ich zúčastniť každý, kto sa chce bez rizika zapojiť do sveta kryptomien a niektoré aj zdarma získať. Jedinou nevýhodou je to, že si vyžadujú určitý čas a vynaloženú energiu.

V prípade, že daná kryptomena predstavuje solídny projekt a ak úspešne prebehne ICO, dokážete zarobiť aj s minimálnym úsilím a bez nákladov. Pre určitú ziskovosť je však dobré sa zapájať do viacerých airdropov, pretože nikdy sa nedá predpovedať, ktorý bude úspešný. Zároveň je fakt, že väčšina airdropov neuspeje.

Ak sa chcete zúčastňovať airdropov potrebujete byť trpezlivý, pretože sa k svojej odmene nedostanete hneď.

Ako sa dozvedieť o airdropoch?

Vyhľadávať airdropy ručne je veľmi prácne a pomerne neprehľadné, no našťastie existujú web stránky, ktoré to robia za vás. Medzi najznámejšie a najvyužívanejšie patria:

Každý airdrop trvá len určitú dobu a navyše niektoré airdropy ponúkajú časť vlastnej kryptomeny len prvým zapojeným. Všeobecne má tiež každý projekt svoje vlastné podmienky, preto ak sa chcete do airdropov zapájať, je dobré sledovať tieto web stránky a reagovať včas.

Dávajte si ale pozor na podvodné airdropy a to hlavne na také, ktoré od vás vyžadujú váš súkromný kľúč. Žiaden dôveryhodný airdrop to nikdy nevyžaduje a nebude ani žiadať peniaze vopred, ak sa teda nerozhodnete zúčastniť ICO. Potrebná je len adresa peňaženky, kam sa vám pripíšu nadobudnuté prostriedky.

Najpopulárnejší blockchain pre nové airdropy je Ethereum a preto aj väčšina airdropov sú ERC-20 tokeny, kde vám postačí bezplatná peňaženka MyEtherWallet.