Čo je kryptomenové ICO alebo ako kúpiť kryptomenu najlacnejšie

Čo je kryptomenové ICO alebo ako kúpiť kryptomenu najlacnejšie

Kryptomenové ICO alebo „initial coin offering“ znamená v preklade prvú verejnú ponuku mincí, čo predstavuje akýsi predpredaj kryptomien, ešte pred uvedením na trh a burzy.

Každým dňom vznikajú nové kryptomenové projekty a väčšina z nich práve formou ICO. Pre tvorcov kryptomeny tak slúži ICO ako forma crowdfundingu, kde výmenou za svoje tokeny alebo mince, získajú finančné prostriedky určené pre vývoj a financovanie projektu.

Investori naopak nakúpia kryptomenu na počiatočnej cenovej úrovni v nádeji, že projekt uspeje a cena porastie, čím zarobia.

Kryptomenové ICO je najrizikovejšia investícia

ICO je síce veľmi lákavou investíciou, ktorá sa v prípade úspechu dokáže zhodnotiť aj niekoľko tisíc násobne, no zároveň predstavuje aj veľmi veľké riziko.

Je známe, že tam kde sú peniaze, sú aj podvodníci a to platí rovnako aj v prípade ICO. Preto je takéto investovanie rizikové. Riziko však predstavuje aj to, že sa nový projekt jednoducho nemusí uchytiť, prípadne skrachuje a nepodarí sa mu „prežiť“.

ICO vychádza zo známeho a zaužívaného investičného IPO, kedy spoločnosti predávajú investorom svoje akcie, ešte pred uvedením na trh. V prípade ICO však vopred nedostanete žiadnu záruku.

ICO prebieha bez tretích strán a tak je decentralizované ako väčšina kryptomien, čo dáva možnosť zapojiť sa aj bežným ľuďom, no na vlastné riziko.

Ako funguje investovanie do ICO

Spravidla sa do ICO investuje kryptomenou a nie FIAT peniazmi. Najčastejšie to prebieha prostredníctvom BTC alebo ETH a tak ich musíte vlastniť. Rovnako je potrebné vlastniť aj príslušnú kryptomenovú peňaženku. Po investovaní vám daný projekt zamení vašu kryptomenu v príslušnej hodnote a odošle ju na vašu peňaženku, no až po skončení ICO.

Väčšina ICO vzniká na Blockchaine platformy Ethereum, takže ide o ERC-20 tokeny, pre ktoré postačí bezplatná peňaženka Myetherwallet.

Keďže sa do ICO investuje kryptomenami, platby sú nezvratné a nikto vám nemôže zaručiť nejakú návratnosť alebo zisk, preto je výber ICO kľúčový.

V prvom rade je dôležité neinvestovať do všetkého, čo vyzerá lákavo bez toho, aby ste si spravili vlastný prehľad. Základným krokom je si o danom ICO zistiť čo najviac informácií a vyhľadať rôzne analýzy, recenzie a názory komunity a odborníkov.

Tie nájdete na rôznych kryptomenových fórach, Reddite, či Twitteri uznávaných kryptomenových nadšencov a odborníkov.

Medzi najúspešnejšie kryptomeny vzniknuté formou ICO patrí práve Ethereum, ale aj Ripple, Stratis, Neo a pod., keďže tieto kryptomeny vzrástli od svojho ICO niekoľko tisíc násobne.

Prvotní investori rozprávkovo zbohatli, čo je dôvod, prečo je ICO tak lákavé. Podobný scenár je málo pravdepodobný, aj keď nie nemožný.

Každé ICO má svoje vlastné podmienky ako sa stať investorom, ktoré by mali byť jasne vysvetlené na ich web stránke a prehľad pripravovaných ICO si môžete pozrieť tu:

Záver

ICO ponúka možnosť ako veľmi jednoducho získať kapitál na financovanie kryptomeny. Predstavuje akýsi Startup, za ktorým môže stať aj jediný človek.

Uspeje len malé percento. Investorom sa síce otvára možnosť obrovského zhodnotenia peňazí, keďže majú možnosť investovať na počiatočnej úrovni, no rovnako reálna je aj úplná strata svojich  prostriedkov.

Pred investovaním je preto dôležité zhodnotiť svoje pre a proti a investovať rozvážne a ideálne len prostriedky, ktoré je investor ochotný stratiť.