Čo je to kryptomenový whitepaper a na čo slúži?

Čo je to kryptomenový whitepaper a na čo slúži?

Kryptomenový whitepaper predstavuje dokument alebo prezentáciu, ktorá detailne popisuje určitú kryptomenu. Dopodrobna opisuje jej vlastnosti, odlišnosti, využiteľnosť, technológiu, ale aj budúcnosť, ciele a tím ľudí, ktorí za ňou stojí.

Nejde však len o propagačný dokument, ale o dôkladne obsahovo spracovaný materiál, ktorý je formálny a jeho cieľom je plne informovať potenciálnych investorov a podporiť svoju dôveryhodnosť a využitie.

Každý, kto sa zaujíma o investovanie do kryptomien alebo už investorom je, by mal tomuto dokumentu venovať veľkú pozornosť.

Dôvod je prostý, počet kryptomien dnes presahuje tisícové čísla a každým dňom pribúdajú nové. Investovanie je preto lákavé, no rozhodnúť sa pre tu správnu kryptomenu a nepopáliť sa môže byť pomerne náročné.

Nie každá kryptomena si nájde svoje uplatnenie a teda „prežije“, kvôli čomu je pred investovaním extrémne dôležité spraviť si svoju domácu úlohu, hlavne ak sa to týka kryptomien, ktoré sú mimo top 10 trhovej kapitalizácie.

Práve whitepaper je skvelou pomôckou na vytvorenie si vlastného názoru a pochopenie danej kryptomeny.

Kryptomenový Whitepaper – načo slúži a čo by mal obsahovať?  

Whitepaper slúži ako taký manuál pre jednotlivú kryptomenu, ktorý by ste si mali pred každou investíciou do danej kryptomeny prečítať. Následne by ste mali investovať naozaj len vtedy, keď ste o tom plne presvedčení a danej kryptomene veríte.

Na druhej strane, aj pri whitepaperi treba byť opatrný, pretože pre obrovské množstvo kryptomien v obehu je existuje aj množstvo podvodov. Whiterpaper tak nestačí len čítať, ale aj vedieť ako ho čítať a čo by mal obsahovať.

Aj keď má určitá kryptomena dobre znejúci názov a perfektne vymyslený marketing, no neponúka žiadne reálne technologické riešenie, zrejme ide o podvod.

Neinvestujte len do myšlienky, ktorá znie pekne na papieri, ale do kryptomeny, ktorej whitepaper je reálne podložený technickými krokmi pre globálnu implementáciu a ktorá ponúka reálne kroky pre vylepšenie.

Dobrý whitepaper by mal teda obsahovať cieľ danej kryptomeny, zrozumiteľné a jasné riešenie aj to ako ho chce dosiahnuť a jednoznačné a nezavadzajúce odpovede.

Whitepaper slúži na zodpovedanie všetkých otázok a čo najjasnejšie ozrejmenie projektu, na základe čoho sa môžete sami rozhodnúť, či sa vám oplatí investovať alebo nie.

Avšak ani geniálne spracovaný whitepaper nemusí zaručiť úspech, no rozhodne vás nasmeruje lepšie, ako len slepé investovanie na základe odporúčaní alebo internetových reklám.

Na záver, najdôležitejšie je tak neinvestovať do niečoho, čomu nerozumiete a neveríte a rovnako ani prostriedky, ktoré si v najhoršom prípade nemôžete dovoliť stratiť.

Whitepaper ku každej kryptomene nájdete na oficiálnej webovej stránke danej kryptomeny, ako napr. v prípade Bitcoinu TU.