Čo je to medvedí a býčí trh vo svete kryptomien?

Čo je to medvedí a býčí trh vo svete kryptomien?

Pre úspešné investovanie do kryptomien a obchodovanie s nimi je veľmi dôležité poznať stav trhu a to, ako sa správa a čo ho ovplyvňuje.

Dôvod je jednoduchý, každý investor chce byť predsa čo najviac ziskový, s čo najnižším rizikom straty svojich prostriedkov.

Rast alebo pokles ceny kryptomien na trhu je vždy spôsobený na základe dopytu a ponuky. Jedným z ich najväčších indikátorov sú práve medvedí a býčí trh.

Čo je to medvedí trh kryptomien?

Medvedí trh kryptomien predstavuje situáciu, ak cena kryptomien dlhodobo klesá a nejde len o menšiu korekciu. Vo všeobecnosti sa medvedí trh označuje pri poklese približne 20% od vrcholu ceny, no v každom prípade to je individuálne.

V skratke ide o dlhšie obdobie, kedy ceny klesajú, pretože ponuka jednoducho prevýši dopyt. Z trhu odíde viac peňazí ako sa doň vloží, čím sa zníži záujem investovať a na trhu nastane negatívna nálada, ktorú sprevádza strach a neistota.

Na druhej strane je to však ideálna možnosť ako vstúpiť do sveta kryptomien a investovať vo výhodných pozíciách.

Príkladom medvedieho trhu je rok 2018, ktorý sa takmer celý niesol v klesajúcom trende.

Čo je to býčí trh kryptomien?

Býčí trh kryptomien predstavuje opačnú situáciu ako ten medvedí a to, ak sa ceny kryptomien dlhodobo a výrazne zvyšujú. Všeobecne sa to označuje ako 20%-ný nárast z predchádzajúceho dňa, no v skratke ide o dlhšie obdobie, kedy ceny stúpajú bez dlhších korekcií.

Cena rastie na základe dopytu, ktorý prevýši ponuku a to tak, že sa rozhodne investovať viac ľudí.

Býčí trh tak sprevádza pozitívna nálada investorov a taktiež prílev množstva nováčikov a laikov, pretože sa o kryptomenách zvyšuje povedomie a samozrejme aj možnosť zisku.

Investori bývajú počas býčieho trhu v zelených číslach a často nakupujú ďalej v nádeji, že ceny ešte viac porastú. Býčí trh však netrvá večne a keď začnú veľkí investori vyberať zisky, odlev peňazí zväčša prevýši ich príjem a krivka rastu sa zastaví a otočí nadol, čo môže vyvolať znova medvedí trh.

Kvôli strachu z omeškania najčastejšie stratia tí najmenej skúsení, pretože nakúpia neskoro. Nakúpia v pomerne vysokých pozíciách, kedy sa už trh môže začať lámať a začnú prerábať. Vtedy spanikária a predajú.

Doposiaľ najväčší býčí trh sme zažili v roku 2017, kedy niektoré kryptomeny vyleteli aj o niekoľko tisíc percent nahor.