Čo robiť keď je vaše kryptomenové portfólio v strate?

Čo robiť keď je vaše kryptomenové portfólio v strate?

Kryptomenový trh je neregulovaný a teda veľmi volatílny. Vývoj cien závisí len od záujmu ľudí, investorov a globálneho využitia v reálnom svete.

Kryptomeny teda ponúkajú možnosť obrovských ziskov, ale aj naopak straty. A práve v znamení straty a klesania trhovej hodnoty sa niesol celý rok 2018.

Januárový trh kryptomien mal hodnotu viac ako 640 miliárd dolárov, no v decembri to už bolo len niečo cez 100 mld. $. Pre mnohých investorov a hlavne tých, ktorí investujú dlhodobo to znamenalo obrovské prepady hodnoty portfólia. 

Čo robiť v prípade dlhodobého investovania – HODL

V prvom rade si treba pripomenúť, že kryptomenový trh už podobné situácie zažil. Takmer identická situácia s rokom 2018 nastala v roku 2015, aj keď v menšom pomere.

Po raste v roku 2013 trh neustále padal na hodnote a investori strácali peniaze. V roku 2017 však opäť vystrelil nahor a to do historicky nových rekordných cien.

Nikto nevie predpovedať budúcnosť, no ak sa rozhodnete investovať dlhodobo, zostaňte svojej stratégií verní, aj keď sa nedarí. Neznamená to ísť hlavu proti múru.

Ak ale kryptomenám naozaj veríte a ste si svojou investíciou istí, jednoducho ju nechajte ležať v peňaženke a dajte tomu svoj čas. 

Tým, že sa budete stresovať nad medvedím trhom kryptomien nič nevyriešite. Vaša investícia sa môže začať zhodnocovať až po niekoľkých rokoch, preto majte trpezlivosť. 

 Čo robiť keď kryptomenové portfólio stráca hodnotu

1. Nie každý si môže dovoliť kryptomeny HODL-ovať, teda držať dlhodobo. Ak portfólio dlhšiu dobu stráca na hodnote, mnohí predajú v strate aby „zachránili“ čo sa dá. Niekedy sa to vyplatí, no niekedy práve naopak.

Ak sa už rozhodnete predávať v strate, predávajte aspoň postupne. Snažte sa vychytať menšie nárasty trhu, ktoré sa opakujú v krátkodobých cykloch a predávať vtedy. 

2. Svoje portfólio môžete taktiež prehodnotiť a upraviť. Kryptomenu, ktorej sa zjavne nedarí vymeňte za niečo perspektívnejšie a presuňte svoje prostriedky tam. Úpravu portfólia si však vopred premyslite kvôli transakčným poplatkom. 

3. Vzdelávanie ešte nikomu neublížilo, práve naopak. Pomôže vám rozšíriť si obzory a robiť lepšie investičné rozhodnutia. Nie ste jediný, koho portfólio klesá na hodnote, preto sa učte a inšpirujte od skúsenejších. Nebojte sa vyhľadať podobne zameraných ľudí napr. prostredníctvom FB skupín . 

4. Nenechajte sa ovplyvniť emóciami ako sú chamtivosť, strach alebo nádej. Uvažujte vždy racionálne a s chladnou hlavou. 

Nikdy nezabúdajte na toto

Každý by mal investovať už vopred s vedomím, že kryptomeny môžu priniesť zisk, ale aj stratu. Preto by ste mali investovať len prostriedky, ktoré si môžete dovoliť stratiť. 

Na druhej strane môže byť takáto trhová situácia ideálna možnosť ako sa stať krypto investorom a to vo veľmi výhodných pozíciách. Hlavne pre krypto nadšencov a ľudí, ktorí v tejto technológii vidia budúcnosť.