Aká je aktuálna hodnota 100-dolárovej investície do bitcoinu uskutočnenej pred rokom?

investície do bitcoinu

Cena bitcoinu narástla nad úroveň 5.000 $ (aktualizované k 2. 9. 2017). Čo však napĺňajú očakávania a predikcie je to, že je dôveryhodný. Avšak, tiež to vedie k rozširovaniu obáv týkajúcich sa formovania bubliny, ktorá môže vytvoriť „kráter“ v portfóliách viacerých investorov.

Masívny rast je zložité pochopiť, najmä bez uvažovania o tom, čo zapríčinilo vzostup ceny kryptomeny počas minulého roka.

Investície do Bitcoinu

Zvažujme, že priemerný investor investoval 100 dolárov v septembri roku 2016, keď sa bitcoin obchodoval v okolí úrovne 572 USD. Napriek všetkým nárastom a poklesom sa rozhodol kryptomenu držať. Hodnota investície by bola aktuálne na úrovni 5000 $/1 btc približne 850 dolárov.

Fantastický level v náraste hodnoty v tak krátkom čase ukazuje, že bitcoin je bublinou.

Takýto obrázok uvádza Bloomberg:

je bitcoin bublina?

Povrávanie o bubline

Čo nám hovorí graf na obrázku je, že cena bitcoinu vyletela v súčasných mesiacoch raketovo rýchlo smerom nahor. Zástancovia kryptomeny sa však s týmto názorom nestotožňujú.

Vodcovia tohto odvetvia, medzi ktorých môže patriť aj pán Tommy Lee, majú dlhodobý sentiment na kryptomene jednoznačne býčí (aj napriek ich častým medvedím sklonom).

Argument, ktorý tvrdí, že bitcoin je aj napriek súčasnému rastu stále podhodnotený, spočíva v limitovanom počte jeho mincí. Tento názor zastávajú aj „stredoprúdoví“ ľudia. 

investícia do Bitcoinu

Nový Satoshiho cyklus?

Ale ako sa tak názory rozširujú, adoptovanie tohto názoru sa rozširuje medzi ľudí a do bitcoinu smerujú väčšie investície a tým pádom vznikajú aj nové cenové úrovne.

Cyklus adaptácie a následné širšie akceptovanie verejnosťou (definované ako Satoshiho cyklus) môžu ceny vytlačiť v blízkej budúcnosti ešte vyššie.

Limitovaná ponuka ale sprevádza špekulácie masívnym ohodnotením, ktoré odhadujú najvyššiu možnú cenu za bitcoin okolo 1 milióna USD. Ak budú tieto predikcie pravdivé, smútok z bubliny a súčasný motív kupovať a držať mince už nebude aktuálny.