Je Bitcoin bublina? Ak vznikne bublina, tak skôr na akciách a nehnuteľnostiach, nie na Bitcoine

Je Bitcoin bublina

Je Bitcoin bublina? Rapídny nárast cien kryptomien v roku 2017 vedie ľudí k obavám o formovaní bubliny a jej hroziacej explózii. Čoho sa však skôr môžu ľudia obávať, sú bubliny na akciách a nehnuteľnostiach, nie na bitcoine!

Jednoduché peniaze

Genéza najvyšších cien tried aktív môže byť prirovnávaná k roku 2008.

Uveďme príklad banky Lehman Brothers a jej následného finančného zmrzačenia popri tom, ako sa banky uchýlili ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu – eufemizmu ku neobmedzenému tlačeniu fiat peňazí.

Racionalizácia bola odôvodnená tým, že „kolesá finančného systému“ sa začali krútiť menej a menej a bola potreba trochu ich „premazať.

„Politika jednoduchých peňazí podporuje ceny aktív a taktiež robí prevenciu pred strácaním hodnoty peňazí v príslušnom majetku.“

Akciové trhy zamietali akékoľvek zlé dáta v domnienke, že pokiaľ budú centrálne banky aplikovať kvantitatívne uvoľňovanie, druhá kríza nás nemôže čakať za rohom.

Zatiaľ čo bolo kvantitatívne uvoľňovanie postupne sužované, trvalo ešte celkom dlhý čas, kým bola likvidita „vysatá“ z trhu.

digitálna mena Bitcoin

Akcie a nehnuteľnosti

Analýza kryptomien je naozaj zložitá – nie je tu žiadna metodológia alebo fundamenty, od ktorých ich cena závisí. Pri hodnotení cien akcií a nehnuteľností je to jasné.

Ak sa pozriem na priemer pri nehnuteľnostiach, ich cena rastie paralelne s rastom HDP, hoci v niektorých momentoch možno určiť, kedy sú nadhodnotené alebo podhodnotené.

Hodnota spoločnosti závisí od jej tržieb, kde môžeme využiť napríklad ukazovateľ P/E (cena akcie v pomere ku zisku na akciu). Ak rastú tržby (prípadne zisk) spoločnosti, jej akcie by mali byť sprevádzané rastom tiež.

kryptomena BTC

Fundamenty

Na druhej strane, niektoré tvrdenia súvisiace s fundamentmi boli počas posledných rokov zamietnuté.

„Ceny akcií a nehnuteľností sú na historických maximách, avšak tie nesúvisia s lepšou ekonomikou.“

Analytici hovoria o bubline na trhoch nehnuteľností ako napríklad v Toronte alebo Londýne od roku 2014, ale ich ceny sa odvtedy zdvojnásobili.

Novovznikajúci level

Aktuálne kryptomeny ďalším levelom starých kryptomien, ku ktorým možno zaradiť aj Bitcoin. Môžeme očakávať, že investovanie do určitej firmy/technológie prináša s možnosťou vysokého zisku tiež možnosť vysokej straty.

Kryptomeny nie sú v ničom odlišné. Tí, ktorým napadla myšlienka kúpiť Bitcoiny, keď sa obchodovali v roku 2010 za pár centov, sú teraz milionári.

Môžeme taktiež smerovať k tomu, že technológia stojaca za kryptomenami sa stáva postupne uskutočniteľná, adaptívna a rastúca a akékoľvek spojenie s rizikom klesá. Dokonca aj po prudkom náraste na cene je trhová kapitalizácia oproti kapitalizácii akcií, dlhopisov a nehnuteľností minimálna. Napríklad samotná spoločnosť Apple má 5-krát väčšiu trhovú hodnotu ako celý kryptomenový trh.

bitcoin

Je Bitcoin bublina? Aký bude dopad na prasknutie bubliny?

Napriek prudkému rastu ceny je Bitcoin stále atraktívny pre nových investorov. Avšak, čo pre nich nie je moc pozitívne (okrem extrémnych gamblerov), je vsadiť na bitcoin všetky svoje peniaze.

Toto je rozdiel oproti akciovým trhom, kde často ľudia investujú od svojho mladého veku. Boli školení, že investovanie do viacerých akciových fondov je najlepšia cesta prekonať indexy z dlhodobého hľadiska. Ľudia sa okrem toho často zadlžujú kvôli kúpe svojho vysnívaného domu, mysliac na dlhodobú investíciu, ktorá môže byť odovzdaná ďalším generáciám.

Pád na trhu ako je akciový môže zničiť úspory širokej skupiny ľudí a tiež môže mať výrazný dopad na samotnú ekonomiku. Na porovnanie, ak začne krachovať Bitcoin, žiadna vláda pravdepodobne nebude mať záujem zachrániť ho.