Je blockchain pripravený na fiat peniaze? Prečo si banky sľubujú veľa od „krypto cashu“

banky a technológia blockchain

Možno čoskoro uvidíme, že centrálne banky budú zažívať prelom v technológiách – myslíme si to kvôli tomu, že noví členovia projektu Utility Settlement Coin (USC) o tejto téme začínajú hovoriť.

Ako cestu na minimalizovanie klíringových domov si finančné inštitúcie prenajímajú dodatočné krypto tokeny, ktoré môžu mať dopad na ich značku. Odvtedy, ako je tento kolatelár fungujúci na báze krypto tokenov uplatňovaný centrálnymi bankami, projekt spravil niekoľko krokov vpred a postupne čaká iba na to, ako naň budú reagovať fiat peniaze.

Podľa niektorých členov konzorcia tieto zlepšenia umožňujú rýchlejšie transakcie, ktoré majú nízke riziko protistrán. Pokiaľ obe aktíva a mena využíva blockchain, nové finančné produkty môžu byť prospešné, argumentujú.

[AdSense-A]

Lee Braine z Barclays investment povedal:

„So zameraním sa na nové kolateralizované digitálne meny môže projekt USC vytvoriť aktívum regulované nástrojmi digitálnych peňazí na báze distribuovanej technológie.“

Stály entuziazmus pána Brainea spôsobil hlavný blockchainový prieskum vo vývoji banky Banco Santander, na ktorom spolupracuje aj Julio Faura. V rozhovore pán Faura uviedol benefity, ktoré zdôrazňujú silu distribuovania:

Myšlienka centrálnych bánk mať zástupcu fiat mien, ktorá bude postavená na báze smart kontraktu, vyzerá globálne ako veľmi veľká príležitosť nového konceptu,“ 

Eliminácia rizika vďaka technológii Blackchain

Myšlienka využívania fiat peňazí na báze blockchainu zaujala tiež pozornosť pána Emanuela Aidoo, vedúceho distribuovaného programu založenom na blockchaine. Myslí si, že technológia môže viac zefektivizovaná pomocou post-trade procesovania.

Taktiež povedal, že monitoroval USC počas doby 18 mesiacov predtým, ako sa banka do konceptu zapojila. Vlastne vtedy ešte veril, že projekt môže priniesť finančnú stabilitu najmä do veľkých ekonomík. To mu následne pomohlo naštartovať „momentum“ týkajúce sa podpory tohto projektu.

Aplikácia USC sa rozširuje prevažne v oblasti platieb, ale tiež môže zvýšiť efektivitu marží a kolaterálových obligácií a zredukovať ich systémové riziká.“

Centrálne banky sa však už teraz môžu pýšiť v skúmaní toho, ako im blockchainová technológia môže napomáhať v širokej skupine aplikácií. Centralizovanie v takomto rozsahu, rozsahu odlišných očakávaní, má schopnosť minimalizovať riziko medzi stranami zapojenými v dohode.

Napríklad v procese nazývanom „dodanie vs. platby“ sú viaceré riziká. Tie sú väčšinou v momente platby zabezpečené čo najlepšie a minimalizujú vznik prípadnej expozície, ak by nastali náhle zmeny v cenách. 

Ďalší člen USC, digitálny produktový manažér v oblasti cashu v State Street bank, Swen Werner, povedal, že

„zaistenie finančných nástrojov, ktoré podliehajú prísnemu delivery-versus-payment procesu (proces dodania vs. platby), je kriticky dôležité pre celý priemysel a nové distribučné rozhodnutia.“

Podobne, vedúca technologickej partnerskej spolupráce stratégie v HSBC, Kaushalya Somasundaram, vyskúmala, ako môže riešenie blockchainového start-upu Clearmatics redukovať počet riskantných výmen.

Aktuálne prepojenie kryptomenového sveta a centrálnych bánk môže byť viac efektívne, pričom centrálne banky by mohli umožniť transfer kryptomien cez ne. Zaistenie fungovania peňazí sa môže stať jednotné počas transakcií a môže dokonca znásobiť ich počet. Tie budú fungovať podobne ako doteraz a v rovnakom poradí.“

digitálne peniaze

Väčší dôraz na dotykovú prevádzkyschopnosť

USD je súčasne dizajnovaná platforma v tom slova význame, že hodnota tokenu je derivovaná z kolateralizovaných obchodov pomocou členov USC v jednotlivých centrálnych bankách.

Využívanie tejto platformy však stále nie je kontingentné pre adoptovanie v centrálnych bankách. Avšak s distribuovanými technológiami je rozhodnutie tým silnejšie, čím väčší počet strán ho prijme.

V každom bode zámeny aktív (založených na blockchaine) a centralizovaných aktív rastie riziko a minimalizuje sa tak prínos benefitov z implementácie. Myslí si to aj pán Hyder Jaffrey, vedúci strategického investovania a finančných technologických inovácií v UBS.

KÚPIŤ BITCOIN

Na minimalizovanie týchto zraniteľností pán Jaffrey vyzýva viacerých členov USC na to, aby verili tomu, že mena založená na technológii blockchain je nevyhnutná. Aby napomohol nárastu možností v adoptácii, niekoľko členov súhlasilo s týmto tvrdením, že technológia blockchain je potrebná pre napredovanie centrálnych bánk.

„Aby sme mohli vidieť uvedené výhody, potrebujeme poznať veľkosť mien centrálnych bánk dostupných v takýchto časových radoch,“ 

Taktiež opatrne dodal ďalšiu myšlienku:

„Pravdepodobne to príde nejaký čas predtým, ako to uvidíme v praxi.“