Kedy Bitcoin naplní svoj maximálny počet a čo sa stane potom?

Kedy Bitcoin naplní svoj maximálny počet a čo sa stane potom?

Bitcoin zažíva zlaté obdobie, jeho popularita rastie závratnou rýchlosťou a nájdeme ho už aj na Wall street. Svojou kapitalizáciou ho už jednoducho nemôžu ignorovať ani štáty a banky.

Aj sám prezident Putin, pri pokuse ruských bánk zakázať krypto burzy prehlásil, že nechce aby banky vytvárali zbytočné bariéry, čo svedčí o tom, akú veľkú rolu kryptomeny zohrávajú.

Bitcoin je deflačná mena a tak je jeho maximálny počet daný na 21 miliónov. Ak Bitcoin naplní svoje maximum a všetky sa vyťažia, ďalej sa tento počet nedá navýšiť a nové už nevzniknú.

Zatiaľ čo vlády neustále tlačia nové peniaze a zvyšujú peňažné zásoby, Bitcoin podporuje presný opak. V súčasnosti je už 18,5 miliónov Btc vyťažených a každý deň sa vyťažia stovky nových.

Ako funguje ťaženie Bitcoinov?

Uvoľňovanie Bitcoinov do obehu definujú iba matematické zákony. Bitcoiny sa dajú ťažiť prostredníctvom výpočtového procesu, ktorý v sieti Blockchain verifikuje Bitcoinové transakcie.

Ťažiari, ktorí takéto transakcie overujú, dostanú odmenu v podobe Bitcoinu a poplatku za transakciu. Tie sa však pripíšu len tomu, koho výpočtová technika vyriešila blok transakcií ako prvá.

Odmena v podobe Bitcoinov za nový blok sa jednoducho vyrobí z ničoho a takto by sa mal postupne naplniť stanovený počet bitcoinov.

Keďže však funguje celá sieť na základe matematických princípov, približne každé 4 roky sa odmena v podobe novovzniknutých bitcoinov zníži na polovicu.  Naposledy sa odmeny znížili v máji 2020 z 12.5 bitcoinov na súčasných 6.25 a ďalšie zníženie sa predpovedá, keď bude vyťažených približne 19,687,000 Bitcoinov.

Podľa tabuľky nižšie nás čaká celkovo 34 odmenových období a v súčasnosti sme v štvrtom

Tým, že sa každé 4 roky zníži odmena za vyťažený blok na polovicu, nakoniec bude odmena zanedbateľná a sieť bude fungovať len vďaka poplatkom za transakcie. Predpokladá sa, že až 99% Bitcoinov bude vyťažených do roku 2032 a posledný niekedy až v roku 2140.

No na presný počet 21 miliónov Bitcoinov sa nikdy nedostaneme, môžeme sa tomu číslu len veľmi blízko priblížiť.

Môžu nastať 2 situácie, kedy Bitcoin naplní svoj maximálny počet

Keď dosiahneme bod, kedy budú Bitcoiny na 99% vyťažené, môžu nastať 2 situácie. Ľudia si uvedomia, že veľká väčšina Bitcoinov už bola vyťažená a môže nastať panika a pochybnosti. Navyše ak nebude mať Bitcoin vysokú hodnotu, nebude výhodné ho ťažiť a systém sa začne rozpadávať.

Na druhej strane pocit, že o niečo prichádzame môže spustiť nákupnú horúčku a cena Bitcoinu sa vyšplhá ešte vyššie. Aj keď už budú odmeny v podobe Bitcoinov za nové bloky malé, ťažiari do toho investujú množstvo peňazí.

Výkonná technika a elektrická energia nie sú zadarmo a navyše, poplatky za transakcie budú pri vysokej cene bitcoinu dostatočnou motiváciou.

Takže aj keď Bitcoin takmer dosiahne  svoj limit tesne pred 21 miliónmi Btc, ťažiari budú profitovať z transakčných poplatkov a tie by mali držať bitcoin v obehu.

Pokiaľ bude bitcoin aj naďalej hodnotný, ťažiari budú mať motiváciu, čo je veľmi reálne, pretože zatiaľ všetky predpovede napĺňa a dokonca prekračuje.

Nie je vôbec nereálne, že by jedného dňa mohol byť Bitcoin na hranici 50-100 tisíc dolárov. Niektorí odborníci ho pasujú ešte oveľa vyššie, no až čas ukáže jasnejšiu budúcnosť tohto fenoménu.