Kryptomeny nie sú len investícia, využívajte ich v praxi

Kryptomeny nie sú len investícia, využívajte ich v praxi

Kryptomeny začínajú pomaly akceptovať nie len bežní ľudia, ale aj podniky a štáty. Čoraz viac ľudí ich využíva ako platidlo a nie len ako investíciu.

Kryptomenami a hlavne Bitcoinom je v súčasnosti možné platiť na viacerých miestach vo svete. Aj na Slovensku.

Kde môžete na Slovensku platiť Bitcoinom

Všetky prevádzky a predajcov, ktorí akceptujú bitcoiny a iné kryptomeny nájdete na stránke Coinmap. Miesta, ktoré podporujú platby v Bitcoinoch nájdete aj v rôznych mobilných aplikáciách, ako napr. Bitperia.

Na Slovensku je najviac takýchto prevádzok v Bratislave, za ktorou nasledujú Košice. Ide najmä o oblasť gastronómie, ubytovacích služieb, IT služieb a internetových predajní.

Najväčším slovenským priekopníkom je e-shop Alza, ktorá akceptuje nie len Bitcoin, ale aj Ethereum a Litecoin. Celosvetovo známa je aj Bratislavská kaviareň Paralelná Polis, kde sa platí výlučne kryptomenami. Môžete si tam vychutnať kávu, koláč a zároveň sa stretnúť s ďalšími krypto nadšencami.

Taktiež narastá počet kryptomenových bankomatov, v ktorých si môžete kúpiť Bitcoin alebo ho predať za FIAT. Všetky bitcoinové automaty po celom svete nájdete na webe coinatmradar.

Kryptomenami môžete platiť aj vo svete

V susednom Česku kraľuje Praha, ktorá je aj vo svete označovaná ako jedno z najväčších kryptomenových miest. Kryptomenami tam zaplatíte takmer všade.

Platbu Bitcoinom akceptuje aj spoločnosť miliardára Richarda Bransona – Virgin Galactic. Za bitcoiny si v nej môžete zarezervovať let do vesmíru.

Bitcoinmi si môžete kúpiť dovolenku v cestovnej kancelárii Cheapair, s odletmi aj z Prahy. Taktiež si môžete za BTC rezervovať hotel alebo letenku. Tieto služby ponúkajú weby Destinica.com a Expedia.com.

Portál Cryptoribs umožňuje platiť bitcoinom za ubytovanie v rámci celého sveta.

Platby Bitcoinom podporuje aj celosvetovo najväčší e-shop Amazon. Taktiež si zaň môžete kúpiť hry od Microsoftu alebo dokonca auto od automobilky Lamborghini.

Existujú spoločnosti ako Bitwala alebo Cryptopay, ktoré vyvíjajú vlastné debetné kryptomenové karty. Tie ľuďom umožnia platiť kryptomenami jednoducho, len prostredníctvom platobnej karty.

Kryptomeny dokážu veľmi dobre poslúžiť aj na prevod peňazí. Väčšina kryptomien má veľmi nízke transakčné poplatky. Môžete ich lacno využívať na prevod peňazí z jednej meny do druhej.

Záver

Kryptomeny ako platidlo akceptuje celosvetovo zatiaľ len malé percento predajcov a spoločností. Aby sa stali rovnocenným platidlom voči FIAT peniazom, musia byť prijaté globálne. Ich sila totiž spočíva v dopyte a využiteľnosti.

Čím viac ľudí sa bude o kryptomeny zaujímať a čím bude menej regulácii zo strany štátov, tým budú využívanejšie. Všetko je však na dobrej ceste, chce to len čas.