Podvody vo svete kryptomien – ako sa im vyhnúť?

Podvody vo svete kryptomien – ako sa im vyhnúť?

Väčšina kryptomien je stále len vo vývoji a vo fáze reálnej adaptácie, preto je celý ekosystém pomerne nový a v začiatkoch.

Tento fakt otvára príležitosti zbohatnutia a láka tak nielen skúsených investorov, ale aj bežných ľudí a laikov, ktorých púta vidina zisku.

V kryptomenách sa jednoducho točia peniaze a to logicky priťahuje pozornosť aj rôznych podvodníkov, ktorí sa snažia profitovať práve na neznalosti a neskúsenosti nováčikov.

Podvody vo svete kryptomien, ako sa im vyhnúť a neprísť o svoje prostriedky?

Najčastejšie podvody sa registrujú pri projektoch ICO, teda pri kolektívnom investovaní, ktorého cieľom je vyzbierať financie pre vývoj novej kryptomeny, výmenou za jej mince či tokeny.

Vytvoriť nové ICO však nie je veľmi zložité a preto ich pravidelne vzniká veľké množstvo. Podľa štatistík sa uchytí len malé percento nových kryptomien a väčšina naopak neuspeje a zanikne. Prípadne môže byť ICO už od začiatku len podvod s účelom vyzbierať od ľudí peniaze a vytratiť sa.

Najznámejším príkladom falošného ICO bola kryptomena OneCoin, ktorá sa ukázala ako klasická ponzi schéma a ľudia tak prišli dokopy o viac ako 350 miliónov dolárov.

ICO síce ponúka najlepšiu možnosť zhodnotenia peňazí, pretože kupujete kryptomenu na počiatočnej úrovni a v prípade, že uspeje svoju cenu znásobí aj niekoľko tisíc násobne. Rovnako vysoké je aj riziko neúspechu a falošného ICO.

Falošné ICO spoznáte najčastejšie tak, že má odkopírovaný whitepaper a ponúka až príliš dobre znejúce riešenie, čím vzbudí u ľudí zvedavosť.

Vízia takejto kryptomeny je často len na papieri a reálne je neuskutočniteľná. Dôveryhodnosti nepridáva ani fakt, ak chýba podrobný plán vývoja, anonymita tímu a ignorovanie či vyhýbavé odpovede.

Pochybné burzy a peňaženky

Hlavne v minulosti sa ľudia neraz popálili aj na pochybnej burze alebo zmenárni, kedy sa zo dňa na deň odmlčala a svoje prostriedky už nevideli. Najznámejší prípad je pád burzy Mt. Gox, kde ľudia prišli o svoje prostriedky v hodnote viac ako 400 miliónov dolárov.

Neodporúča sa teda nechávať svoje prostriedky uložené na burze, hlavne ak investujete dlhodobo a pravidelne neobchodujete.

Riziko odcudzenia je len veľmi malé, no vždy prítomné a to aj napriek tomu, že súčasné najznámejšie burzy ako Binance a Bittrex sú veľmi bezpečné a spoľahlivé.

Nenachytajte sa ani falošnou peňaženkou, akými je plný Google play a Appstore, aby ste svoje kryptomeny neodoslali niekomu inému. Najbezpečnejšie peňaženky sú hardvérové, konkrétne Trezor alebo Ledger, pretože k ním máte prístup len vy a nie sú pripojené k internetu. No tie nie sú zadarmo.

V prípade, že hľadáte bezplatnú peňaženku, obráťte sa na softvérovú Myetherwallet alebo Blockchain, prípadne na oficiálnu peňaženku danej kryptomeny. Nikdy však nikomu nedávajte svoje súkromné kľúče od peňaženky, pretože nikto okrem podvodníkov ich vyžadovať nebude.

Phising a ostatné

Jedným z častých podvodov, ktorému naletia hlavne menej pozorní ľudia je phising. To predstavuje imitáciu originálnej web stránky alebo emailu, či známej osobnosti s drobnou chybou, kedy sa podvodníci vydávajú za niekoho iného.

Najčastejšie to býva preklep v názve, napr. namiesto originálnej web stránky binance.com kliknete na falošnú binnance.com. Vždy sa preto uistite, že je adresa správna, rovnako aj všetky údaje a cieľovú web stránku navštevujte priamo, nie prostredníctvom vyhľadávača.

Všetko, čo znie až príliš lákavo býva často podvod. Platí to najmä pri reklamách na internete a rôznych banneroch, ktoré sľubujú obrovské zárobky. Nikdy na takéto reklamy neklikajte a už vôbec cez ne nevykonávajte žiadnu akciu.

Vyhnite sa aj falošným giveaways, ktoré od vás žiadajú zaslanie určitého množstva kryptomeny s prísľubom, že vám obratom odošlú naspäť niekoľkonásobne viac. Nikto seriózny od vás totiž nikdy nebude žiadať vaše osobné údaje, súkromné kľúče či odoslanie kryptomeny vopred.

Na záver, pred akýmkoľvek investovaním si vždy naštudujte to, kam sa chystáte vložiť svoje peniaze. Najlepšou ochranou preto stále bude čo najlepšia informovanosť, opatrnosť a zdravý rozum.