Základné rozdelenie kryptomien – Coiny a Tokeny

Základné rozdelenie kryptomien – Coiny a Tokeny

Kryptomien existuje až niekoľko stoviek, no nie každá má rovnaký účel a charakter, aj keď sa všetky označujú všeobecným názvom kryptomeny.

Prvotné delenie začína pri Bitcoine, ktorý figuruje samostatne ako prvá a najväčšia kryptomena a oddeľuje sa od všetkých ostatných kryptomien, ktoré sa označujú ako altcoiny, teda alternatívne kryptomeny.

Aj keď niekoľko kryptomien funguje na podobnom princípe a zdrojovom kóde ako Bitcoin, väčšina sa odlišuje.

Následne sa medzi sebou kryptomeny odlišujú vo svojej podstate, čo ich rozdeľuje na dve kategórie a to na coiny a tokeny, resp. platformy.

Čo sú to Coiny?

Coiny predstavujú druh kryptomien, ktoré fungujú na svojom vlastnom blockchaine, ako napr. Bitcoin, Litecoin, ale aj niektoré kryptomeny, ktoré vznikli hard forkom, ako je Bitcoin Cash.

Všetky kryptomeny, ktoré fungujú na princípe proof of work, teda sa ťažia sú coiny. Neplatí to vždy aj opačne, pretože aj Ripple je coin a ten sa neťaží.

Coiny spravidla fungujú ako transakčné kryptomeny, ktoré sú navrhnuté ako platidlo pre kúpu a predaj tovarov a služieb.

Ich účel je zefektívniť a decentralizovať súčasné peniaze tak, aby boli viac transparentné a bez nutnosti sprostredkovateľov.

Niektoré coiny môžu byť aj anonymné, ako je to v prípade kryptomeny Monero.

Čo sú to Tokeny?

Tokeny sú kryptomeny, ktoré nemajú svoj vlastný blockchain, no fungujú na blockchaine inej kryptomeny, teda na platforme. Najčastejšie to býva Ethereum, na ktorej vzniká aj väčšina ICO projektov, alebo tiež Neo, Eos a pod..

Tokeny predstavujú platidlo daného projektu, ku ktorému patria a ide o aktíva, ktoré sa dajú zamieňať za iné kryptomeny alebo iné aktíva.

Platformy tak vytvárajú priestor pre nové kryptomenové projekty ako sú decentralizované aplikácie a tokeny v nich figurujú ako platidlo alebo prostriedok výmeny, teda  tzv. palivo aplikácií.

Vytvoriť token je tak logicky jednoduchšie ako coin, pretože nie je potrebné vytvárať nový blockchain.

Umožňujú to hlavne implementované inteligentné kontrakty, ktoré fungujú samo riadiaco a nepotrebujú žiadnu tretiu stranu a sprostredkovateľa.

Kryptomeny sa taktiež delia na decentralizované a centralizované. Drvivá väčšina z nich funguje decentralizovane, no nájdu sa aj centralizované kryptomeny ako Ripple.