Rozdiely medzi centralizovanými a decentralizovanými burzami

Rozdiely medzi centralizovanými a decentralizovanými burzami

Poznáte rozdiel medzi centralizovanými a decentralizovanými burzami kryptomien? Prečo by ste namiesto jednej používali druhú?

Čo je to decentralizovaná burza?

Decentralizovaná burza je trh, ktorý nespolieha na služby tretích strán na držanie finančných prostriedkov zákazníka. Namiesto toho sa obchody uskutočňujú priamo medzi užívateľmi v peer-to-peer spôsobe prostredníctvom automatizovaného procesu.

Podobne ako kryptomeny, žiadna spoločnosť nevyužíva decentralizované burzy, pretože využívajú technológiu blockchain. Neuchovávajú finančné prostriedky zákazníkov ani informácie a slúžia len ako porovnávacia a smerovacia vrstva pre obchod.

Snímka obrazovky decentralizovanej burzy.

Decentralizované burzy sú niekedy uprednostňovanou voľbou medzi „crypto purists“ kvôli samotnej povahe blockchainu a kryptomien, ktoré sa predpokladali ako iniciatívy orientované na komunitu.

Vo všeobecnosti sa oveľa ťažšie používajú, majú obmedzenú funkčnosť v porovnaniu s centralizovanými burzami a vyznačujú sa nižším objemom obchodu. A čo je najdôležitejšie, užívatelia nemôžu používať fiat peniaze (EUR, USD atď.) na nákup kryptomien.

Každý užívateľ musí mať samostatný účet alebo peňaženku na centralizovanej burze, kde môžu vložiť peniaze a vybrať si peniaze, keď chcú odísť. Môžeme bez váhania povedať, že centralizované burzy sú vstupným bodom do krypto sveta.

Čo je to centralizovaná burza?

Centralizovaná burza zahŕňa sprostredkovateľov, ako sú spoločnosti, ktoré konajú ako sprostredkovatelia na vykonávanie transakcií. Tieto platformy fungujú ako tradičné maklérske alebo akciové trhy.

Centralizované burzy sú potrebné, pretože predstavujú fiat bránu, ktorá dáva užívateľom možnosť vykonávať transakcie s tradičnými (fiat) peniazmi.

Centralizované burza sú tiež jednoduchšie a používatelia zvyčajne nemajú prístup k peňaženkám účtov a súkromným kľúčom.

Centralizovaná burza, ako je Kriptomat, musí dodržiavať predpisy a vykonávať overovanie totožnosti svojich používateľov. To je niečo, čo decentralizované burzy nerobia.

Transakcie sa uskutočňujú prostredníctvom mechanizmov poskytnutých a schválených centrálnym orgánom, ktorý dohliada na každodenné operácie, ako je údržba, bezpečnosť a rast.

Centralizované burzy môžu ponúknuť bezpečnosť, ktorú jednotlivci môžu sami dosiahnuť len ťažko.

Snímka obrazovky Kriptomatu – centralizovaná platforma.

Vzhľadom na samotnú podstatu väčšiny kryptomien môže jednotlivec stratiť prístup ku všetkým svojim finančným prostriedkom jednoducho zabudnutím kľúča pre súkromnú peňaženku.

Centralizovaná burza bude držať akcie namiesto individuálneho investora a bude sa v niektorých ohľadoch podobať banke. Užívatelia však môžu naďalej voľne prevádzať finančné prostriedky z burzy na vlastnú súkromnú peňaženku.

Užívateľský zážitok

Problém so súčasnými decentralizovanými burzami spočíva v tom, že poskytujú (vo väčšine prípadov) hrozný užívateľský zážitok a majú neintuitívne rozhranie.

V centralizovanej burze, ako je Kriptomat, môžete stlačiť kúpiť alebo predať a veci sa dejú na pozadí, zatiaľ čo v tradičnej decentralizovanej burze existuje viacero transakcií, ktoré si vyžadujú výmenu jednej kryptomeny za inú kryptomenu.

Možnosti platby

Decentralizované burzy sú zvyčajne iba crypto-to-crypto, čo znamená, že existujú obmedzené možnosti platby, pretože jednu obchodnú kryptomenu môžete meniť iba za inú (tj. nie je možné použiť eurá na nákup Bitcoinu).

Krypto fondy môžete vkladať len na decentralizovanú burzu, zatiaľ čo s centralizovanými burzami môžete tiež vkladať fiat peniaze z debetnej karty, kreditnej karty a bankového účtu prostredníctvom SEPA – na Kriptomate môžete použiť všetky tieto možnosti!

Likvidita

Jedným z hlavných problémov súčasných decentralizovaných burz je, že nie sú likvidné, čo znamená, že vo všeobecnosti tam je len niekoľko účastníkov a nízky objem činností. Jednoducho nemajú dostatok predajcov, ktorí by mohli pritiahnuť veľké množstvo kupujúcich.

Napríklad ak chcete kúpiť Bitcoin v hodnote 1000 eur, budete mať oveľa väčšie šance na jeho skutočné získanie na centralizovanej burze, pretože bude mať dostatok objemu na skutočné dokončenie objednávky.

Bezpečnosť vo forme zákonnosti a predpisov

Návrh týkajúci sa hlavnej hodnoty decentralizovanej burzy umožňuje zmluvným stranám obchodovať priamo medzi sebou v reťazci. Takéto výmeny nie sú závislé od centralizovanej obchodnej burzy a prevzatia súvisiacich rizík úschovy s manipuláciou s fiat peniazmi a úschovou krypto aktív.

Centralizované burzy zvyčajne ponúkajú peňaženku, kde môžu užívatelia ukladať aktíva. Decentralizované burzy to nerobia, a preto vylučujú riziko bezpečnosti finančných prostriedkov užívateľov peňaženky.

Kriptomat je digitálna devízová burza s licenciou EÚ, ktorá sa riadi zákonmi Estónska. Estónsko poskytuje definované, predvídateľné a bezpečné prostredie pre krypto burzu poskytovaním povinných licencií tým, ktorí spĺňajú svoje vysoké požiadavky.

Vzhľadom na právne regulované operácie poskytuje Kriptomat svojim užívateľom najvyššiu úroveň podnikovej spoľahlivosti, schopnosť eliminovať finančnú kriminalitu a bezpečnosť pre všetkých zúčastnených.

Kriptomat v poslednom čase oznámil, že je v snahe priniesť kryptomeny a ďalšie služby blockchainu do každého domova na svete – to je šanca pre užívateľov a retailových investorov – vlastniť podiel v spoločnosti prostredníctvom inovatívnej metódy, ponúkania bezpečnostných tokenov (STO – Security Token Offering).

Uistite sa, že sa stanete súčasťou rodiny Kriptomat a zúčastníte sa STO od 30. mája 2019.

Záver

Centralizované burzy (ako Kriptomat) uspokojujú potreby väčšiny používateľov, pretože majú nižšiu bariéru pre vstup, pretože umožňujú nákup krypta s fiatmi a vracajú vám zisky späť vo forme fiatu pomocou integrácií bánk a rôznych iných poskytovateľov služieb.

Decentralizované burzy využívajú väčšinou skúsení obchodníci, ktorí by chceli zostať v anonymite, a skúsení obchodníci, ktorí hľadajú nižšie poplatky a sú ochotní prehliadnuť otázky týkajúce sa likvidity.

Majte na pamäti, že kurz kryptomeny sa môže medzi centralizovanými a decentralizovanými burzami líšiť. Je to normálny jav rôznych trhov.

V každom z týchto dvoch modelov sú výhody a nevýhody, takže je pravdepodobné, že centralizované a decentralizované burzy budú vždy koexistovať.