Sú kryptomeny záchranou pred finančnou krízou?

Sú kryptomeny záchranou pred finančnou krízou?

Dobré časy striedajú tie zlé a rovnako to platí aj v ekonomike. Krízy prichádzajú v cykloch, ktoré sa nedajú eliminovať. Otázkou tak nie je či príde ďalšia kríza, ale kedy. 

Aj mnohí ekonómovia a investori sa zhodnú, že nás ďalšia finančná kríza neminie. Môže to byť o rok ale aj o 10, no v súčasnosti sa najčastejšie odhaduje obdobie medzi rokmi 2020-2021.

Prípadná kríza by mohla viesť k zníženiu hodnoty peňazí a teda zníženiu kúpnej sily a pádu hodnoty akcií a nehnuteľností. Finančné trhy by jednoducho začali strácať hodnotu a bankovým inštitúciám by hrozil krach.

Najdesivejším príkladom toho je jedna zo 4. najväčších investičných bánk Lehman Brothers Holding, ktorej krach zapríčinila práve hypotekárna kríza v roku 2008.

Sú kryptomeny možnou záchranou?

Kryptomeny, rovnako ako aj zlato môžu byť dobrým uschovateľom hodnoty, ale aj nemusia. Môžu práve preto, že ponúkajú výhodu decentralizácie a všetky práva ostávajú v rukách jednotlivca. Umožňujú tak možnosť kontroly nad svojimi prostriedkami bez tretích strán. 

Navyše sú transparentné a chránené voči odcudzeniu, najmä ak sú zabezpečené v hardvérovej peňaženke. 

Neslúžia však len ako uschovateľ hodnoty, ale aj ako možnosť platenia s minimálnymi poplatkami a to v krátkom čase. Už dnes je možné Bitcoinom platiť v mnohých aj slovenských e-shopoch, či dokonca kaviarňach ako je bratislavská Paralelná Polis.  

Pozitívum kryptomien je aj to, že prežili rôzne veľké krízy a prekonali aj regulácie, vďaka čomu sa pomaly stávajú stabilnou investičnou možnosťou. Už teraz sú veľmi lukratívne pre obyvateľov krajín s nestabilnou ekonomikou ako je napr. Venezuela. 

Ľudia do nich presúvajú svoje finančné prostriedky, aby ich ochránili a ideálne aj zhodnotili. Dokonca aj prvá kryptomena Bitcoin vznikla práve na popud finančnej krízy v roku 2008.

V dlhodobom horizonte majú totiž potenciál rastu, hlavne na základe zvýšeného dopytu. Čím je o kryptomeny väčší záujem, tým viac rastie aj ich cena. Na druhej strane môže finančná kríza vyvolať medvedí trh aj v kryptomenách a tie môžu taktiež na svojej hodnote stratiť. 

Ako byť na krízu pripravený?

Nikto nemá krištáľovú guľu a nevie predpovedať budúcnosť, preto je potrebné zvážiť pre a proti a rozhodnúť sa podľa seba. 

Finančná kríza raz jednoducho príde, aj keď nikto nevie kedy a aký bude mať dopad. Preto je potrebné myslieť aj na budúcnosť a byť pripravený

Najlepšia rada znie takto:

Dúfajte v najlepšie, no plánujte pre najhoršie. 

Neznamená to nevyhnutne investovať všetky svoje prostriedky do kryptomien. Rozhodne však stojí za to zvážiť určité percentá z investičného portfólia. V takomto prípade je najlepšie zvoliť kryptomeny, ktoré majú dlhodobú perspektívu a reálne využitie.

Staňte sa dlhodobým investorom a investujte napr. do Bitcoinu, alebo do kryptomien, ktorým veríte.