Technická terminológia kryptomien a jej vysvetlenie

Technická terminológia kryptomien a jej vysvetlenie

Mnoho ľudí technickej terminológii nerozumie, prípadne len minimálne. Preto vám prinášame súhrn najčastejšie používaných odborných pojmov a ich vysvetlenie. 

Proof of work a proof of stake

Proof of work je algoritmus, na základe ktorého sa v blockchaine overujú a potvrdzujú transakcie. Funguje na princípe ťaženia, takže sa vykonáva prácou. Zariadenia ťažiarov riešia kryptografické úlohy a hľadajú zhodu, aby mohli transakciu potvrdiť. Za to získavajú odmenu v podobe transakčného poplatku, alebo danej kryptomeny. 

Proof of stake je menej energeticky náročný algoritmus. Overovanie transakcií zabezpečuje každý držiteľ danej kryptomeny v sieti. Zároveň platí, že čím viac investor vlastní, tým je väčšia šanca, že dostane odmenu z objaveného bloku. 

Smart kontrakty 

Alebo inteligentné kontrakty predstavujú protokol v blockchaine. Väčšinou fungujú na princípe proof of stake. V jednoduchosti ide o digitálnu zmluvu, ktorá odstraňuje prostredníka.

Prebieha len medzi dvoma stranami a nedá sa nijako sfalšovať. Podpíše sa, keď sa medzi nimi dosiahne zhoda a tým sa skompletizuje transakcia. 

Lightning network

Slúži na odľahčenie blockchainu, urýchlenie transakcií a zníženia poplatkov v sieti. Ide o systém pripojený k blockchainu. Funguje na princípe inteligentných kontraktov, teda bez sprostredkovateľov.

Medzi dvoma užívateľmi prebehne transakcia okamžite po overení. Do blockchainu sa však transakcia zapíše až po skompletizovaní, aby nezaťažovala sieť. 

Mining, miner, farma

Mining znamená ťaženie. Je to teda potvrdzovanie transakcií v sieti za pomoci výpočtového výkonu zariadenia. Miner je zariadenie, ktoré umožňuje ťažiť kryptomeny.

Farma je veľká ťažiarenska základňa, ktorá zastrešuje viacero zariadení. 

Hashrate a hash

Hashrate je ukazovateľ výkonu, teda sily, ktorú dosahuje zariadenie na ťažbu kryptomien. Hash je jednotka, ktorá predstavuje zakódovanú informáciu v bloku blockchainu.

Ťažením sa odšifruje a overuje autentickosť, až kým sa nedosiahne zhoda. 

Súkromný kľúč a verejný kľúč

Súkromný kľúč je prakticky vaše heslo. Ak vlastníte súkromný kľúč, máte prístup aj ku daným kryptomenám.

Verejný kľúč je adresa, ktorá slúži pre ostatných ak chcete prijať kryptomeny, napr. do vašej peňaženky. 

Cold wallet, hot wallet a seed

Cold wallet je kryptomenová peňaženka, ktorá nie je pripojená k internetu. Takže ide o hardvérovú peňaženku ako je Trezor alebo Ledger. 

Hot wallet je softvérová peňaženka, pripojená k internetu ako napr. MyEtherWallet.  Seed sú vygenerované za sebou idúce slová, ktoré slúžia ako záloha kryptomenovej peňaženky. 

Decentralizované aplikácie (dapps)

Predstavujú normálne aplikácie, ktoré sú však decentralizované. Fungujú na blockchaine v sieti peer-to-peer, teda účastník k účastníkovi bez ďalších prostredníkov.

Dapps pochádzajú z projektu Ethereum, ktorý je ich najväčším zástupcom. Tým, že sú tieto aplikácie decentralizované, sú bezpečnejšie a chránené pred zneužitím. 

Altcoiny

Altcoin je každá alternatívna kryptomena, ktorá nie je Bitcoin. Bitcoin je prvá a najznámejšia kryptomena a všetky ostatné sú tak označované ako altcoiny. 

Node a Masternode 

Keďže blockchain nemá centrálu, všetky jeho kópie sú uložené na zariadeniach v sieti po celom svete. Každé jedno takéto zariadenie (počítač) sa nazýva uzol siete, teda node. 

Masternode je server, ktorý uchováva celú kópiu blockchainu. Slúži na zabezpečenie bezpečnosti a rýchlosti spracovania transakcií. Masternode servery tvoria decentralizovanú sieť uzlov, ktoré medzi sebou komunikujú a udržujú sieť v chode.